Model poses next to flowers

Lorenzo Agius

Rozdiel je v dynamike

Lorenzo Agius
Lorenzo Agius

Ambassador


Fotoaparát EOS 5D Mark IV dokáže veľa skvelých vecí, ale v rukách portrétového fotografa Lorenza Agiusa sa dostal na novú úroveň a vďaka spojeniu rýchlosti, kvality a flexibility mu sprístupnil nové spôsoby tvorby.

Lorenzo Agius je veľmi zaneprázdnený, fotografuje rôzne módne modely a portréty pre známych klientov. Keď však dostal príležitosť vyskúšať si jeden z úplne prvých fotoaparátov EOS 5D Mark IV ešte pred jeho uvedením na trh, hneď si urobil čas vo svojom nabitom programe.

Počas dlhého víkendu zvládol nafotiť dve zákazky – jednu vo svojom štúdiu a druhú v exteriéri,čím dôkladne vyskúšal všetky nové funkcie fotoaparátu. Zapáčil sa mu? „Fotoaparát je podľa mňa bezchybný,“ vraví a dodáva, že spája rýchlosť a kvalitu, čo je dokonalá kombinácia. „Môžem fotografovať oveľa rýchlejšie v porovnaní s modelom EOS 5DS, a to je obrovská výhoda. Pri módnych foteniach a portrétoch niekedy potrebujete snímať viac záberov za sekundu, aby ste zachytili ten pravý okamih.“

Model EOS 5D Mark IV sníma 30-megapixelové zábery RAW pri najvyššej rýchlosti 7 snímok/s a s toľkými údajmi si poradí iba vďaka vývoju procesora DIGIC 6+, ktorý zvyšuje aj kvalitu obrázkov. „Pri fotení v exteriéri som si hneď všimol, že obrázky majú väčší dynamický rozsah. Ak sa úrovne svetelnosti nepredvídateľne menia a objekt sa posunie mierne mimo svetla, viem, že jas môžem upraviť neskôr bez toho, aby sa znížila kvalita záberu.

„Všímame si to pri retušovaní obrázkov z týchto fotení, keď sa na ne detailne pozeráme. Často sa ocitnem v nepredvídateľných situáciách, keď fotím vonku, a ak práve záber s najlepším výrazom tváre objektu nemá ideálne svetlo, musím mať možnosť to opraviť. Pri práci je pre mňa najdôležitejšia voľnosť a tento fotoaparát mi ju poskytuje.“

Takúto flexibilitu a možnosť „napraviť“ neočakávané situácie umožňujú aj iné technické parametre fotoaparátu EOS 5D Mark IV. „Vždy som si myslel, že model EOS 5D Mark III je dosť dobrý v spracovaní obrázkov s vysokou citlivosťou ISO – bez problémov som používal nastavenie ISO až 1500 – 1800. Pri rovnakej citlivosti je model EOS 5D Mark IV omnoho lepší a som si istý, že by to platilo aj pri vyšších číslach. Tak môžem používať akúkoľvek clonu a rýchlosť uzávierky, nech som v akejkoľvek situácii,“ vraví.

„A potom tu máme Dual Pixel RAW – to je fantázia!“ hovorí s nadšením. „Rád fotografujem s malou clonou na dosiahnutie menšej hĺbky poľa, ale ľahko tak vznikajú chyby, ak používate objektívy ako EF 85mm f/1.2L II USM úplne otvorené. Je pre mňa nesmierne frustrujúce prísť o inak vynikajúci záber len preto, že jedno oko nie je zaostrené alebo sa objekt mierne pohol tesne pred zachytením záberu. Ak však fotografujem do súboru vo formáte Dual Pixel RAW, môžem ten dôležitý bod ostrosti upraviť neskôr.

"Úprimne si nie som istý, ako sa im podarí tento model vylepšiť. Som rád, že to nie je môj problém."

„Teraz také zábery môžem zachrániť, takže neprídem o žiadne z najlepších okamihov fotenia ani kvôli problémom so zaostrením, expozíciou alebo osvetlením. Na tomto fotoaparáte sa mi najviac páči sloboda, ktorú mi dáva, a s ňou aj viac príležitostí. Mám viac príležitostí urobiť dokonalý záber a to je veľmi dôležité. Keď máte s celebritou len pár minút, nechcete premeškať žiadnu príležitosť. Canon ma zachránil pred potupou z nezaostrených alebo zle exponovaných fotografií, a za to som vďačný," hovorí.

Iný pohľad na vec

Ako niektoré nové fotoaparáty EOS, aj model EOS 5D Mark IV dokáže sledovať ľudí pri pohybe cez záber v živom náhľade Live View a upravovať správne zaostrenie. To je samozrejme užitočné pre kameramanov, Lorenzo však túto funkciu využil aj pri snímaní statických záberov.

„Keď je fotoaparát na statíve a so zapnutým živým náhľadom Live View, môžem ho uzamnkúť na tvári objektu, takže ostane stále zaostrená. Potom môžem snímať bez toho, aby som sa pozeral do hľadáčika alebo bol pri fotoaparáte, takže môžem lepšie komunikovať s ľuďmi, ktorých fotím,“ vysvetľuje. „Fotoaparát škrtám z rovnice a konverzujem so svojím objektom na veľmi osobnej úrovni.

Lorenzo takto pracoval so živým náhľadom Live View na diaľku cez tablet pripojený k fotoaparátu EOS 5D Mark IV cez Wi-Fi pomocou aplikácie Canon Camera Connect. To mu tiež umožnilo ovládať fotoaparát a snímať fotografie na diaľku – zážitok, ktorý prirovnáva k fotografovaniu veľkoformátovými fotoaparátmi.

„Je to ako vrátiť sa do minulosti k fotografom ako Richard Avedon: nepozeral sa cez objektív fotoaparátu 10x8, keď ho používal – nebolo to možné. Stál vedľa neho a rozprával sa s človekom, presne ako ja pri fotografovaní cez EOS 5D Mark IV. Bolo to úžasné! Výsledky sú ostré a výraz je lepší – je to ako mať pri sebe filmového ovládača zaostrenia a osvetľovača, až na to, že robím statické zábery.“

Lorenzo tvrdí, že takáto práca ma pripomína pomalšie a uváženejšie snímanie typické pre filmovú fotografiu. „Digitálny fotoaparát môže byť aj trochu automatický: stlačíte spúšť a ak to nevyjde teraz, vyjde to nabudúce alebo inokedy. Nakoniec urobíte svoj záber, stačí len spraviť dosť obrázkov, a to je podľa mňa trochu pre lenivcov. Keď fotím takto – pomalšie a viac sa venujem svojmu objektu – oveľa viac sa mi darí. Mal som pocit, že viac celý záber prežívam.

"Fotoaparát škrtám z rovnice a konverzujem so svojím objektom na veľmi osobnej úrovni."

Lorenzo Agius photographs with EOS 5D Mark IV

Odborník na všetko?

Model EOS 5D Mark IV sa opisuje ako „univerzálny“ fotoaparát a Lorenzo s tým súhlasí, aj keď ihneď podotkne, že nie je taký obľúbený vďaka kompromisom. „Myslím, že nech robíte akékoľvek fotografie, tento fotoaparát vám ponúkne niečo užitočné a umožní vám robiť veci novým spôsobom,“ vraví. „Ak ste novinár a fotografujete pri slabom osvetlení, potešia vás široké možnosti citlivosti ISO. Ak fotografujete šport a prírodu, je tu pre vás snímanie pri 7 snímkach/s a podobný systém AF ako pri modeli EOS-1D X Mark II. Ak fotografujete portréty ako ja, umožní vám robiť všetko, čo chcete, s jediným fotoaparátom.“

„Zaostrovanie, rýchlosť a kvalita záberu. Moji asistenti a digitálni operátori, ktorí fotoaparát videli, keď som s ním fotil, boli výsledkami uchvátení. Úplne im padli sánky,“ hovorí.

Lorenzo má aj pár fotoaparátov EOS 5DS. „Asi ich budem používať, keď budem potrebovať trochu väčšie rozlíšenie pre billboardy alebo niečo podobné, ale model EOS 5D Mark IV je rýchlejší, má širší dynamický rozsah alebo lepšie zaostruje a ponúka všetku flexibilitu, o ktorej sme hovorili – formát Dual Pixel RAW a podobne. Je to asi prvý fotoaparát, s ktorým som fotil a nevravel som si „je skvelý, ale niečo tomu chýba“.

„Absolútne nič ma na ňom nesklamalo, je úplne na inej úrovni. Či už ste profík alebo amatér, budete môcť robiť lepšie fotografie a zachrániť tie, ktoré by boli inak stratené. Úprimne si nie som istý, ako sa im podarí tento model vylepšiť. Som rád, že to nie je môj problém.“

Ambassadors a príbehy

Canon Ambassador Lorenzio Agius uses EOS 5D Mark IV

Inšpirácia

Zistite, aké výkony dosahuje fotoaparát EOS 5D Mark IV v rukách profesionálnych fotografov

Pozrite si viac