Canon opäť mení svet fotografie a videa, a to novým a prelomovým systémom EOS R

BRATISLAVA, 5. septembra 2018 – Canon, svetový líder v oblasti digitálneho spracovania obrazu, dnes opäť posúva hranice fotografovania a natáčania videí predstavením svojho nového systému EOS R. Po 30 rokoch od uvedenia pôvodného, nadčasového EOS systému, prichádza nový a odvážny EOS R systém, ktorý revolučne rozširuje možnosti fotografovania. Nový RF bajonet bol navrhnutý v perfektnej optickej, mechanickej a elektronickej kombinácii tak, aby zachytil jedinečné okamihy ako to nikdy predtým nebolo možné.


Prelomový bajonet, vyvinutý z toho najlepšieho, čo ponúka dedičstvo EOS
Od jeho začiatku v roku 1987 sa systém EOS – vrátane Cinema EOS systému – stal jedným z najuznávanejších zobrazovacích systémov na svete. Dnešné predstavenie posúva EOS systém do nových rozmerov, zachováva to najlepšie z existujúceho a zlepšuje výkon, možnosti konštrukcie objektívov a rozširuje vlastnú tvorivosť. Nový RF bajonet bol skonštruovaný na kvalitných základoch existujúcich EF bajonetov a je výsledkom starostlivého a dlhodobého vývoja Canon inžinierov, ktorí navrhli ohromujúci optický systém s bajonetom s priemerom 54 mm, vzdialeným 20 mm od snímača. Táto konštrukcia dáva oveľa väčšiu slobodu pri ďalšom vývoji objektívov. Nový bajonet s 12 konektormi umožňuje pokročilú komunikáciu medzi objektívmi a telami fotoaparátov, čím vylepšuje možnosti vývoja nových objektívov s kvalitnejším výsledným obrazom a vylepšeným používateľským rozhraním.

„Keď sme pred 30 rokmi uviedli systém EOS, poslali sme do sveta jasnú správu o budúcnosti fotografie. Keďže sme jednou z najikonickejších značiek vo svete zobrazovacích technológií, naše záväzky pretrvávajú aj naďalej. Canon bude neustále investovať do jedinečného sveta EOS a vyvíjať nové fotoaparáty, objektívy a príslušenstvo, ktoré budú posúvať hranice kvality obrazu, optiky a výkonu. Na to sa chceme zamerať a pritom naďalej uspokojovať nekončiace potreby a požiadavky našich zákazníkov," komentuje Yuichi Ishizuka, prezident a CEO Canon EMEA.

Výnimočná kvalita v každom detaile
Nový systém bol zostrojený za pomoci profesionálnych a nadšených fotografov a kameramanov. Systém EOS R s RF bajonetom a technológiou Dual Pixel CMOS AF prináša bezkonkurenčný optický výsledok, najrýchlejší systém automatického zaostrovania na svetei a bleeskovú komunikáciu medzi telom fotoaparátu a objektívom. Okamžitý výkon, vynikajúca ergonómia a nadpriemerná kvalita obrazu – to sú synonymá systému EOS a sú rovnako synonymami nového systému EOS R.

Vďaka technológii Dual Pixel CMOS AF umožňuje nový systém EOS R svojim používateľom fotiť a točiť v prostredí s extrémne nízkym množstvom svetla a zároveň presne zaostriť. Malý a decentný systém EOS R ponúka flexibilitu a poskytuje intimitu prostredníctvom veľmi tichej uzávierky. Ďalej ponúka najvyšší štandard formátu videa spomedzi akéhokoľvek Canon EOS zariadenia, okrem radu EOS Cinema, umožňujúci kameramanom vytvárať filmové príbehy v kvalite 4K (10-bit) cez HDMI. Celý tento systém má vylepšenú ergonómiu, obsahuje elektronický hľadáčik a ponúka možnosti ďalších úprav podľa vlastných potrieb, čo umožňuje fotografovi či kameramanovi, aby sa sústredili najmä na sledovaný objekt, a nie na svoje zariadenie.

Systém navrhnutý pre objektívy
Systém EOS R dedí všetky kvalitatívne výhody existujúceho systému EOS, najmä plnú kompatibilitu s existujúcimi EF a EF-S objektívmi a príslušenstvomii, vylepšuje svoje možnosti použitím jedného z troch novo vyvinutých adaptérov, a tým rozširuje hranice pre snímanie obrazu. Canon dnes taktiež predstavil 4 nové objektívy, kompatibilné so systémom EOS R – RF 28-70mm f/2L USM, RF 50mm f/1.2L USM, RF 24-105mm f/4L IS USM a RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM. Vďaka prevzatým vlastnostiam existujúcich Canon objektívov posúvajú tieto nové, vysoko výkonné objektívy hranice kreatívneho snímania obrazu na vrchol optiky a pokročilého spracovania obrazu v rámci fotografovania aj natáčania videí. Používatelia existujúceho systému EOS s full frame alebo APS-C zrkadlovkami navyše môžu využiť svoje objektívy EF a EF-S v kombinácii so systémom EOS R vďaka adaptérom, ktoré objektívom umožnia rovnaký výkon a kvalitu ako pri používaní na zrkadlovke.

Prírastok do rodiny full frame
Canon dnes tiež odhalil svoje prvé full frame zariadenie, ktoré ponesie meno EOS R a bajonet RF. Tým nastavil nové meradlo pre fotoaparáty budúcnosti. Okrem najrýchlejšieho systém automatického zaostrovaniaiii je tiež prvým zariadením na svete, ktoré má schopnosť zaostriť v prostredí s nízkym množstvom svetla (až – 6EViv) a môže sa pochváliť veľmi tichou uzávierkou, a to všetko s ohromujúcim výsledným obrazom. EOS R prepisuje foto a video svet prostredníctvom bezkonkurenčnej kvality obrazu, prvotriednou konektivitou, upravenou ergonómiou a užívateľsky nastaviteľným ovládaním.

Aj systém EOS sa naďalej rozvíja a Canon dnes predstavuje nové objektívy EF-M 32mm f/1.4 STM – nový objektív pre bezzrkadlovky v rámci systému EOS M; EF 400mm f/2.8L IS III USM a EF 600mm f/4L IS III USM, dva revolučné, veľmi ľahké profesionálne superteleobjektívy v rámci systému EF.


i Platné v čase vydania tlačovej správy (5.9.2018) a založené na testovaní všetkých dostupných full frame bezzrkadlovkách

ii Kompatibilný so všetkými objektívmi okrem Canon EF 35-80 mm Power Zoom

iii Platné v čase vydania tlačovej správy (5.9.2018) a založené na testovaní všetkých dostupných full frame bezzrkadlovkách

iv Medzi full frame digitálnymi fotoaparátmi s vymeniteľnými objektívmi a zaostrovaním fázovou detekciou v rovine obrazového snímača. K 4.9.2018 (podľa prieskumu spoločnosti Canon). Podľa štandardov spoločnosti Canon. (počas fotografovania, f/1.2, stredový AF bod, one-Shot AF, pri 23°C, ISO 100)