Canon Speedlite 470EX-AI: prvý blesk na svete s funkciou AI Bounce, ktorá vypočíta najlepšie natočenie hlavy blesku

BRATISLAVA, 26. februára 2018 – Canon uvádza blesk Speedlite 470EX-Al – prvý blesk na svete s funkciou AI Bounce. Jeho inteligentná automatika sama vypočíta najlepšie možné natočenie hlavy, nastaví ju do optimálnej pozície a pripraví ideálne svetelné podmienky pre najlepší výsledok snímky.

Canon Speedlite 470EX-AI

Hlavné vlastnosti blesku Speedlite 470EX-AI:

  • Funkcia AI Bounce s plne a poloautomatickým režimom
  • Smerné číslo 47 (v metroch, pri hodnote citlivosti ISO 100)
  • Pokrytie záberu v rozsahu ohniskových vzdialeností 24 až 105 mm
  • Bezdrôtový optický prijímač
  • Veľký displej LCD a intuitívne užívateľské rozhranie
  • Konzistencia osvetlenie naprieč všetkými nasnímanými zábermi

Inovácia má meno AI Bounce
Jedným z problémov pri fotografovaní s bleskom sú tiene, ktorým možno predchádzať použitím odrazeného svetla. Nový Speedlite 470EX-AI to vďaka funkcii AI Bounce zvláda automaticky. Ide o úplne novú technológiu, ktorá pomocou skúšobného záblesku vypočíta ideálny uhol pre dosiahnutie čo najviac prirodzeného osvetlenia. Podľa toho potom hlavu blesku natočí do ideálnej pozície. Plne automatický režimi zaistí presné otočenie hlavy blesku s každým novým záberom, takže fotograf nestráca čas s vyhodnocovaním predchádzajúcich záberov a s ručným otáčaním hlavou blesku.

Fotografom s väčšími skúsenosťami je určený poloautomatický režim. Ten umožňuje nastaviť uhol záblesku pre jednotlivé scenáre. Speedlite 470EX-AI potom automaticky hlavu blesku nastaví podľa orientácie fotoaparátu. Poloautomatický režim je dôležitý najmä pre portrétnu fotografiu, pri ktorej dochádza k častému striedaniu orientácie záberov.

O kvalitách nového blesku svedčia slová portrétovej, lifestylovej a svadobnej fotografky Jo Thorne, ktorá ho mala možnosť využívať už počas vývoja. "Použila som Speedlite 470EX-AI v niekoľkých úplne odlišných situáciách a výsledky presiahli moje očakávania. S týmto bleskom som mohla zachytiť viac akčných záberov, teda vo výsledku som mala na výber z väčšieho počtu snímok. To sa prejavilo aj na zjednodušení postprodukčných prác. V kocke možno povedať, že Speedlite 470EX-AI ešte viac podporil moju lásku k svetlu, ktoré fotkám dodáva tú úžasnú atmosféru a hodnotu. "

Výkon a spoľahlivosť
Nový Speedlite 470EX-AI môže ponúknuť výnimočné nasvietenie scén v širokej škále scenárov. Navyše vďaka smerovému číslu 47ii aj v prípade fotenia vzdialenejších objektov. Pôsobivé je tiež pokrytie ohniskových vzdialeností – blesk si totiž poradí s rozsahom 24 až 105 mm a pomocou vstavaného adaptéra zvládne dokonca 14 mm. Používatelia sa tak môžu spoľahnúť na najlepšie možné rozloženie záblesku aj v prípade širokouhlých záberov, ktoré sú dôležité napríklad na svadbách.

Canon Speedlite 470EX-AI sa môže pochváliť rýchlym a tichým nabíjaním – pri štyroch batériách LR6 veľkosti AA ide o 5,5 sekundy, v prípade dobíjacích batérií NiMH je potrebný čas dokonca ešte o dve sekundy kratší. Vďaka tejto rýchlosti je najnovší blesk perfektný aj pre zachytenie spontánnych okamihov pomocou po sebe rýchlo idúcich záberov. Novému blesku nechýba ani vysokorýchlostná synchronizácia, ktorá dovoľuje rýchle opakované spustenie záblesku, a teda aj použitie vyššej rýchlosti uzávierky.

Lepšia kontrola nad osvetlením záberov aj väčšia podpora tvorivých nápadov
Vďaka otáčaniu hlavy blesku až o 180 stupňov doľava alebo doprava a až o 120 stupňov smerom nahor, zamedzí funkcia AI Bounce vzniku nežiaducich tieňov a ponúkne mäkšie osvetlenie prakticky vo všetkých situáciách. Canon Speedlite 470EX-AI ponúka devätnásť užívateľských funkcií, ktoré umožňujú prispôsobiť nastavenie blesku individuálnym požiadavkám každého fotografa. Nechýba ani bezdrôtový optický prijímač, vďaka ktorému je možné blesk ovládať až na vzdialenosť 10 metrov. Užitočný je aj displej LCD, vďaka ktorému je ovládanie blesku maximálne intuitívne. Okrem toho dovoľuje ľahkú úpravu jednotlivých nastavení vrátane miery rozptýlenia alebo koncentrácie záblesku. Tvorivú prácu s bleskom zjednodušujú tiež klávesové skratky a otočný ovládač.i Plne automatický režim AI Bounce je kompatibilný s fotoaparátmi radu EOS uvedenými po roku 2014 – okrem modelov EOS 2000D, EOS 4000D, 1300D, EOS M6, EOS M5 a EOS M3

ii Smerové číslo 47 platí pri ohniskovej vzdialenosti 105 mm a hodnote citlivosti ISO 100.