Deer close up wildlife in focus

Technológie využívané pri zaostrovaní

Keď sa pozrieme na fotografiu alebo film, prvá z vecí, ktorú si všimneme, je, či sú zaostrené alebo nie.

Od roku 1987, keď sa spoločnosť Canon stala prvou spoločnosťou, ktorá integrovala motorček zaostrovania do objektívu, sme predstavili viacero motorčekov navrhnutých na zaostrenie na rýchlo sa pohybujúce objekty a ich sledovanie. A zároveň majú pod kontrolou aj presnosť, plynulosť a nehlučnosť pri zaostrovaní.

V objektívoch Canon sa momentálne používajú tri hlavné typy technológie motorčeka zaostrovania. Sú to technológie STM, USM a konvenčnejší motorček DC. Pozrime sa na rozdiely medzi týmito motorčekmi, aby ste ich lepšie spoznali a mohli si vybrať objektív podľa svojich potrieb.

STM

Objektívy STM snímajú skvelé fotografie a ešte lepšie videá. Sú pomenované podľa technologického prvku Stepping Motor, ktorý objektívu umožňuje plynulé a tiché zostrovanie – dve dôležité charakteristiky pri snímaní videa.

Niektoré motorčeky v objektívoch vydávajú pri zaostrovaní počuteľné a rušivé mechanické zvuky, ale objektívy STM zaostrujú potichu. To umožňuje zaznamenávať predovšetkým prirodzené zvuky prostredia. Technológia STM od spoločnosti Canon prináša sériu mimoriadne tichých objektívov, ktoré sú vo väčšine prípadov dostatočne rýchle na snímanie fotografií.

Motorček STM prevodového typu

Naša menšia, kompaktnejšia séria objektívov STM vrátane objektívu EF 50mm f/1.8 STM obsahuje STM „prevodového typu“ – mimoriadne kompaktný motorček STM, ktorý na zaostrovanie využíva špirálovité zariadenie.

Motorček STM s vodiacou skrutkou

Séria objektívov STM s väčšími rozmermi je vybavená motorčekom STM „s vodiacou skrutkou“ – v porovnaní s „prevodovým typom“ ponúka ešte tichší chod a vyššiu rýchlosť.

USM

USM (Ultrasonic Motor – ultrazvukový motor) je dodnes najčastejšie využívaným typom motorčeka automatického zaostrovania v sérii objektívov Canon EF. Spoločným prvkom všetkých motorčekov USM je konverzia ultrazvukovej vibračnej energie na rotačnú silu, ktorá pohybuje objektívom. Momentálne je to najrýchlejšie zaostrujúci motorček v produktoch Canon. Napriek tomu umožňuje manuálne doladenie zaostrenia bez toho, aby ste museli úplne vypnúť automatické zaostrovanie.

Prstencový motorček USM

Prstencový motorček USM sa nachádza vo väčšine profesionálnych objektívov Canon – umožňuje kontrolu a prináša vysokú rýchlosť a presnosť. Motorček USM je dosť výkonný, aby rýchlo a ľahko poháňal ťažkú optiku vo veľkých teleobjektívoch, a zároveň nepotrebuje prevodový systém na zníženie rýchlosti. Motorčeky USM sa vyznačujú aj veľkou silou udržania optiky, takže keď sa motorček vypne, optika drží na mieste bez potreby ďalších zásahov. Prstencový motorček USM nie je taký tichý ako motorčeky STM, ale vzhľadom na výkon, ktorý podáva, je veľmi tichý.

Prstencový mechanizmus USM sa skladá z rotora a statora – elastického tela, ku ktorému je upevnený piezoelektrický keramický napäťový prvok. Striedavý prúd s rezonančnou frekvenciou okolo 30 000 Hz v statore vytvára vibrácie, ktoré nútia rotor plynule sa otáčať. 30 000 Hz je úroveň ultrazvuku a odtiaľ má motorček USM svoj názov.

Ring type USM and Mirco USM comparison diagram

EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM

Jeden z najuznávanejších dynamických a športových objektívov série Canon EF. Motorček USM poskytuje hnaciu silu, ktorá sa skrýva za neuveriteľne rýchlym automatickým zaostrovaním a sledovaním, ktoré je potrebné pri fotografovaní športu a divokej prírody.

EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM lens
Motorbike rider action

Micro USM

Prstencový motorček USM je navrhnutý tak, aby zapadol do kruhového telesa objektívu. Iný typ motorčeka USM – Micro USM – bol vytvorený tak, aby zapadol do objektívov s rôznymi veľkosťami telesa objektívu. Pri motorčeku Micro USM sú rotor, stator a pohon spojené do jedného prvku, ktorý váži asi o polovicu menej ako prstencový motorček USM.

Nano USM

Motorček Nano USM predstavuje najnovšiu inováciu technológie zaostrovania od spoločnosti Canon. Bol ohlásený na začiatku roku 2016 a spája rýchlosť prstencového motorčeka USM s plynulosťou a tichosťou motorčeka STM. Funkcie tohto typu motorčeka z neho robia ideálnu voľbu na snímanie rýchlych pohybov a filmov, kde je vhodné tiché a plynulé zaostrovanie.

V jednotke Nano USM je elastické kovové telo, keramický napäťový prvok a pohonná jednotka. Aplikácia a nastavenie napätia keramického prvku ovláda smer a rýchlosť pohonnej jednotky. Výsledkom je zaostrovací systém, ktorý vám poskytne plynulé zaostrovanie s jemným ovládaním rýchlosti.

EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM

Tento objektív od spoločnosti Canon ako prvý obsahoval motorček Nano USM a je mimoriadne vhodný tam, kde si prirodzene pôsobiace prechody zaostrenia vyžadujú plynulé zaostrovanie. Technológia Nano USM vám poskytne výnimočnú kontrolu a umožní plynulé sledovanie počas zaostrovania na objekt pohybujúci sa smerom od fotoaparátu alebo smerom k nemu.

EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM lens
Basketball players action

Motorčeky s priamym pohonom

Ak názov objektívu, nad ktorým rozmýšľate, neobsahuje výrazy „USM“ alebo „STM“, objektív zrejme používa konvenčnejší motorček DC (alebo motorček s priamym pohonom), ktorý poskytuje automatické zaostrovanie, ale neponúka výhody vysokej rýchlosti, plynulosti a nehlučnosti technológií STM alebo USM.