TECHNIKY NOČNEJ FOTOGRAFIE

Ako fotografovať supermesiac: 8 tipov pre nadpozemské fotografie Mesiaca

Použite tieto techniky odborníkov na fotografovanie Mesiaca a zistite, ako môžete nasnímať zábery jedného z najúžasnejších výjavov na nočnej oblohe.
Záber zblízka na Mesiac v splne nad stromom v poli.

Pre fotografov na celom svete zostáva Mesiac aj naďalej fascinujúcim objektom, a to najmä v zriedkavom čase, keď sa javí ako supermesiac alebo dokonca krvavý Mesiac. Nasnímanie dokonalej fotografie však môže byť zložité. Snímanie jasného objektu, ktorý je veľmi ďaleko, pri slabom svetle, ako aj vytvorenie kompozície a zaostrenie pri dlhých ohniskových vzdialenostiach, môže byť náročné. So správnou fotografickou výbavou a nastaveniami expozície však môžete nasnímať úžasne detailné fotografie Mesiaca a čarovnej mesačnej krajiny. Tu vám ukážeme, ako na to.

1. Tipy pre fotografovanie Mesiaca – sledujte kalendár

Mesiac počas jasnej noci s konármi stromov v popredí.

Pohyby Mesiaca môžu byť presné ako švajčiarske hodinky, ale počasie je nepredvídateľné. Na fotografovanie Mesiaca je najlepšia jasná noc, takže skôr než vyrazíte, pozrite si predpoveď počasia. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM pri nastavení 400 mm, 30 s, f/11 a ISO 100.

Mesiac v splne vystupujúci vysoko ponad rad stromov.

V rokoch 2021 až 2025 budú štyri supermesiace ročne, takže je tu plno príležitostí zachytiť túto nádhernú udalosť. Krvavý Mesiac bude vidno v máji 2021 a 2022, v novembri 2022, v marci a septembri 2025 a v marci 2026, pričom za niektorými z nich bude treba cestovať. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM + telekonvertorom Extender RF 1.4x pri nastavení 700 mm, 2 s, f/10 a ISO 1000.

V určitých časoch je Mesiac na svojej 27,322-dňovej obežnej dráhe bližšie k Zemi. Keď je v tomto čase v splne, čiže Slnko, Mesiac aj Zem sú v zákryte, naskytne sa nám pohľad na zväčšený spln alebo supermesiac. Krvavý Mesiac je ešte zriedkavejší. Vzniká vtedy, keď bežný supermesiac nastáva súčasne s úplným zatmením Mesiaca. To znamená, že Zem úplne bráni dopadaniu priameho slnečného svetla na Mesiac a zostáva iba lomené svetlo zo zemskej atmosféry, ktoré spôsobuje, že Mesiac je bledý a krvavočervený.

2. Plánujte vopred

EOS RP na statíve s telefotografickým objektívom, pripravený na fotografovanie Mesiaca nad radom stromov okolo jazera.

Či už túžite po snímke jasného splnu vysoko na oblohe alebo kúsku polmesiaca, svoje dátumy si môžete naplánovať podľa lunárneho cyklu, aby ste dostali presne to, čo potrebujete.

Fotografia Mesiaca cez stromy, odrazené svetlo osvetľuje pásy jazera v popredí.

Plánovanie dopredu tiež znamená, že si môžete vybrať kompozíciu vopred. Môžete sa rozhodnúť, či chcete Mesiac nasnímať vysoko nad miestnym zámkom alebo s odrazom v jazere. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM pri nastaveniach 300 mm, 1/40 s, f/6.3 a ISO 500.

Fotografovanie Mesiaca je nielen zábavná skúška vašej zručnosti pri práci s fotoaparátom, ale aj fascinujúci spôsob, ako spoznať pohyby Zeme a jej satelitu. Dokážeme presne určiť, kde Mesiac vyjde, aký oblúk na oblohe opíše a kde zapadne, každú noc a na mnoho rokov dopredu. Existuje niekoľko užitočných aplikácií do mobilu, ktoré vám pomôžu presne naplánovať vaše uhly, a na internete môžete sledovať fázy Mesiaca. Zhruba platí, že pri splne sa Mesiac vynorí priamo oproti zapadajúcemu slnku.

3. Nastavenia pri fotografovaní Mesiaca

Osoba nastavujúca obrazovku Vari-angle na fotoaparáte Canon EOS RP pri fotografovaní Mesiaca.

Snímanie takého jasného objektu obklopeného tmou môže spôsobiť problémy s expozíciou, takže ju skúste nastaviť manuálne.

Obrazovka fotoaparátu Canon EOS RP s nastaveniami zvýraznenia obrysov.

Ak máte problémy so zaostrením na Mesiac, skúste zaostriť manuálne. Použite živý náhľad Live View a aktivujte zaostrenie so zvýraznením obrysov, aby boli detaily ostré.

Režimy automatickej expozície nemusia pri snímaní Mesiaca vždy fungovať, takže je najlepšie použiť manuálnu expozíciu. Intenzita slnečného svetla dopadajúceho na Mesiac zostáva v podstate rovnaká, takže ako pomôcku môžeme použiť jednoduché pravidlo expozície – „Looney 11“. Nastavte clonu na hodnotu f/11 a rýchlosť uzávierky ako prevrátenú hodnotu k ISO, takže v prípade hodnoty ISO 100 použijeme 1/100 s, v prípade ISO 200 by to bolo 1/200 s atď. Toto pravidlo však nie je nemenné – rýchlosť uzávierky a clonu môžete okolo týchto hodnôt upravovať, kým snímka nebude vyzerať dobre.

4. Aký objektív je vhodný na fotografovanie Mesiaca?

Fotograf nastavuje fotoaparát EOS RP s objektívom RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM upevnenom na statív.

Objektív so zoomom, ako napr. Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM, vám ponúka veľa možností ako nasnímať širšiu mesačnú krajinu, ako aj podrobné zábery zblízka.

Mesačná krajina nad diaľnicou so stopami premávky vytvorenými dlhou expozíciou.

Prvky v popredí môžu tiež predstavovať spôsob, ako zachytiť iný zdroj svetla, ako napríklad tento záber so stopami premávky vytvorenými dlhou expozíciou, čo je skvelý spôsob, ako dodať vašim snímkam kontrast. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM pri nastaveniach 100 mm, 8 s, f/10 a ISO 250.

Pri záberoch Mesiaca zblízka je nevyhnutný dlhý objektív. Rýchly a drahý objektív však nie je podstatný, pretože Mesiac je taký jasný, že nepotrebujete najširšie clony špičkových dlhých objektívov. Fungovať môže aj štandardný zoom, ako je Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM – možno s ním nezaplníte celý záber, ale vždy môžete plochu neskôr orezať. V takýchto prípadoch sa ukáže hodnota fotoaparátov s vysokým rozlíšením, napríklad Canon EOS RP s 26,2 MP.

5. Rozšírte svoj záber

Fotograf nastavuje objektív Canon RF 800mm F11 IS STM na fotoaparáte EOS RP upevnenom na statív.

Ak chcete zachytiť mimoriadne detailné fotografie Mesiaca, jedinečné objektívy ako Canon RF 800mm F11 IS STM vás určite finančne nezruinujú.

Záber zblízka na Mesiac takmer v splne počas jasnej noci.

Tu sme skombinovali objektív Canon RF 800mm F11 IS STM s telekonvertorom 2x, ktorý poskytuje neuveriteľný dosah 1600 mm pre mimoriadne podrobné fotografie Mesiaca. Nasnímané fotoaparátom EOS RP s objektívom Canon RF 800mm F11 IS STM + telekonvertorom Extender RF 2x pri nastavení 1600 mm, 1/50 s, f/22 a ISO 100.

6. Načasujte si svoj moment

Jasnožltý Mesiac v splne vyčnievajúci spoza stromov.

Ak chcete pomocou dlhého objektívu zaostriť na objekty oproti Mesiacu, musíte byť od nich asi trištvrte kilometra alebo viac, aby ste zachytili zodpovedajúce proporcie. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM pri nastavení 500 mm, 0,5 s, f/8 a ISO 100.

Silueta lietadla, ako prelieta popred Mesiac v splne.

Presné načasovanie vášho momentu znamená, že môžete zachytiť úchvatné zábery, ako napríklad toto lietadlo letiace popred Mesiac. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívom Canon RF 800mm F11 IS STM pri nastavení 1/1000 s, f/11 a ISO 1600. © Tibor Szövetes

Supermesiac je azda najpôsobivejší, keď sa prvýkrát objaví na horizonte. Svetlo sa k vám musí dostať bočne cez zemskú atmosféru, takže Mesiac nadobudne teplé červenkasté zafarbenie. Je to tiež chvíľa, keď sa Mesiac javí najväčší, aj keď ide len o ilúziu – veľkosť zostáva počas celej noci rovnaká, ale zakrivenie atmosféry funguje ako zväčšovacie sklo.

7. Odfoťte Mesiac s popredím

Fotoaparát Canon EOS RP umiestnený na statíve pri fotografovaní Mesiaca nad jazerom. Starý skokanský mostík vysoko nad vodou.

Začlenenie detailov do popredia fotografie Mesiace vám môže pomôcť doplniť kompozíciu Mesiaca a vytvoriť zaujímavejší záber.

Mesiac odrážajúci sa na jazere. Starý skokanský mostík vysoko nad vodou.

Pomocou statívu a so spomalením rýchlosti uzávierky na sekundu alebo viac môžete snímať mesačnú krajinu a nádherné krajinky, ktoré vyzerajú takmer ako nasnímané cez deň. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM pri nastavení na 46 mm, 2,5 s, f/5.6 a ISO 800.

K našim mesačným kompozíciám môžeme pristúpiť kreatívne – pridaním pútavých detailov na horizonte. Musíte však byť pripravení a konať rýchlo – už po niekoľkých minútach sa Mesiac od horizontu odlepí a oblúkom sa vydá hore na oblohu.

8. Zabudnite na spln

Záber zblízka na Mesiac s prvkami a detailmi povrchu.

Ubúdajúci alebo dorastajúci vypuklý Mesiac (keď je plný približne na tri štvrtiny) je skvelý čas na zachytenie detailov povrchu. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS RP s objektívom Canon RF 800mm F11 IS STM + Extender RF 2x pri nastavení 1600 mm, 1/50 s, f/22 a ISO 100.

Mesiac v splne je síce očarujúci, ale v skutočnosti to nemusí byť najlepší čas na fotografovanie, ak chcete zachytiť prvky povrchu, napríklad krátery. Platí tu rovnaký princíp, ako keď výsuvný blesk fotoaparátu osvetlí tvár – priame slnečné svetlo pri splne eliminuje veľa tieňov. V iných fázach Mesiaca svieti slnečné svetlo viac zboku, čo vytvára zvýraznenia a tiene potrebné na to, aby vynikli obrysy a detaily mesačnej krajiny.

Pozdvihnite svoje fotografie Mesiaca na vyššiu úroveň s ďalšími tipmi a inšpiráciami od profesionálneho fotografa Andrewa Fuseka Petersa*.

*Len vo vybraných jazykoch.


Napísal Phil Hall

Súvisiace produkty

Súvisiace články