V EXTERIÉRI
Tipy a triky na fotografie zimnej dovolenky
Profesionálny športový fotograf Richard Walch prezrádza svoje odborné tipy, ako snímať lepšie zimné fotografie, od voľby fotoaparátu až po jeho najlepšie nastavenie.
V EXTERIÉRI
Sneh, mráz a ľad pomáhajú vytvárať úžasné zimné scény. Väčšina fotoaparátov je však určená len na prevádzku od 0 °C alebo 32 °F, takže pri snímaní fotografií v exteriéri v podmienkach s teplotou pod nulou budete musieť byť opatrní.
Snímanie v snehovej a ľadovej klíme je často náročné a môže sa pri tom poškodiť aj vaše vybavenie, a preto vám teraz ponúkame niekoľko praktických tipov, ako zvládnuť chladnejšie mesiace.
Získanie stabilného záberu nebude jednoduché, ak sa vám trasú ruky od zimy. Ľahký a prenosný statív vám pomôže stabilizovať fotoaparát, aby ste mohli snímať sebaisto. Len nezabudnite, že sa nemáte statívu dotýkať holými rukami, ak sa nachádzate v podmienkach s teplotou pod nulou, pretože by ste si mohli „spáliť“ kožu.
Ak ste zanietený zimný fotograf, ambasádor spoločnosti Canon a fotograf zimných športov Richard Walch odporúča investovať do špeciálnych horolezeckých rukavíc. Tento praktický kus výstroje vám umožní odhaliť končeky prstov, keď budete chcieť urobiť snímku, a chrániť si ruky medzi snímaním.
V chladnom počasí sa vám batérie vybijú rýchlejšie ako za bežných podmienok. Preto uchovávajte fotoaparát a batérie v taške, kde budú v teple dlhšiu dobu. Nezabudnite si pribaliť dvakrát viac batérií než obvykle, aby ste mohli nepretržite snímať úžasné zábery.
Ak používate fotoaparát vonku a neotáčate zaostrovací prstenec ručne alebo chvíľu používate automatické zaostrovanie, zaostrovanie objektívu a prstence zoomu môžu „zamrznúť“. Aby ste zamrznutiu predišli, keď fotoaparát nepoužívate, uchovávajte ho zabalený a v kvalitnej taške a pri snímania počas sneženia ho prikryte. Prípadne môžete prstenec zaostrovania a zoomu často otáčať motorčekom automatického zaostrovania alebo to môžete robiť ručne.
Prenesenie fotoaparátu z chladného do teplého prostredia spôsobí kondenzáciu, ktorá môže poškodiť vaše zariadenie. Richard Walch ponúka nasledujúcu radu: „Keď sa pôjdete naobedovať, buď vy alebo ruksak zostane vonku. Ak prejdete z chladu do tepla a pokúsite sa skontrolovať si svoje snímky, hra skončila. Váš fotoaparát sa zarosí, váš objektív sa zarosí a to fotoaparátu uškodí. Fotoaparát musíte udržiavať v jednej teplotnej zóne.“
„Pri padajúcom alebo fúkajúcom snehu môže slnečná clona pomôcť predísť usadzovaniu snehu na objektíve,“ vysvetľuje Richard Walch. „Slnečná clona je mimoriadne dôležitá, lebo zabraňuje lietajúcemu snehu, aby sa dostal na objektív. Ak používate dobrú slnečnú clonu, predídete mnohým problémom.“ Majte preto clonu stále nasadenú a noste so sebou aspoň niekoľko handričiek na objektív, aby ste pred uložením fotoaparátu späť do tašky mohli sklo utrieť.
„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.
Späť na všetky tipy a technikyV exteriéri
Profesionálny športový fotograf Richard Walch prezrádza svoje odborné tipy, ako snímať lepšie zimné fotografie, od voľby fotoaparátu až po jeho najlepšie nastavenie.
KRAJINNÁ FOTOGRAFIA
Ako odfotografovať dokonalé „scénické selfie“ s fotografkou krajiny a influencerkou Ásou Steinars.
ZIMNÁ FOTOGRAFIA
Pozrite si tipy fotografa Vladimira Medvedeva a využite krásu tohto ročného obdobia na maximum.