MESTSKÁ FOTOGRAFIA

Rady na kompozíciu úžasných mestských fotografií

Jedinečné uhly a svieže perspektívy – fotografka Paula Stopková sa delí o svoje tipy na vytváranie pozoruhodných záberov mestského prostredia.
Panoráma Chicaga počas zlatej hodiny s vodou pred budovami. Celá scéna je zafarbená oranžovou žiarou na obzore.

Od modernej mestskej architektúry, ktorá sa premieňa cez panorámy až po historické tehlové štruktúry, ktoré pochádzajú z minulých storočí, ponúkajú mestá svet perspektív, ktoré stojí za to zachytiť, pričom každá z nich je jedinečná pre každého fotografa.

Londýnska grafická dizajnérka a fotografka Paula Stopková, ktorá pochádza z Krakova v Poľsku, sa svoje zručnosti naučila sama. Často ju nájdete, ako skúma mestá po celom svete so svojím fotoaparátom, najnovšie s fotoaparátom Canon EOS R, a hľadá nové perspektívy a inovatívne uhly.

Tu predstavujeme jej inšpiratívnu prácu spolu s našimi najlepšími radami na tvorbu kreatívnych záberov mestských panorám a scén.

1. Preskúmajte rôzne perspektívy

Obrázok vystrekujúci nahor cez dutý stred týčiacieho kruhového zloženia. Riadky balkónov tvoria sústredené kruhy až po hornú časť konštrukcie, kým rovina je prechádzajúca cez otvorenú oblohu.

Rôzne antveste môžu poskytnúť úplne novú perspektívu mestských budov. Nebojte sa dostať nízko a snímať smerom nahor. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 6D Mark II s objektívom Canon EF 16-35mm f/4L IS USM pri nastavení 16 mm, 1/160 s, f/8 a ISO 100. © Paula Stopková

Obrázok betónového špirálového schodiska nasnímaný smerom nahor, čo vytvára vinutý vzor podobný mušli.

Schodištia môžu byť brilantným prostredím na nájdenie štruktúry, vedúcich línií, kriviek a ďalších tvarov, ktoré pomáhajú navádzať oko. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R s objektívom Canon EF 16-35mm f/4L IS USM a adaptérom Canon Mount Adapter EF-EOS R pri nastavení 16 mm, 1/50 s, f/6,3 a ISO 320. © Paula Stopková

Neobvyklé uhly pohľadu môžu ponúknuť nové pohľady na mesto pri potulovaní sa s fotoaparátom. Snímanie smerom nahor cez pútavú architektúru na oblohu nad ňou a pridávanie vrstiev s rôznymi poschodiami budovy môže zvýšiť hĺbku a naviesť oko. Vyskúšajte prípadne pohľady zhora a dosiahnite dramatické perspektívy striech a mrakodrapov, snímajte cez výhľady, či odfotografujte scénu krajiny spoza vody z nízkeho uhlu pohľadu spolu s malebným odrazom. Výklopná dotyková obrazovka fotoaparátu je ideálna na takéto scenáre, najmä v kombinácii so statívom, pretože umožňuje snímanie z kreatívnejších polôh.

Niekedy je možné vychutnať si pôvab úžasných budov a ich jedinečných štruktúr aj z ich interiéru. Vystúpte na najvyššie poschodie a zamerajte záber nadol alebo skrz, aby ste zachytili strešné štruktúry s dramatickým efektom vytvoreným svetlom. Ak máte v meste obľúbenú budovu, navštívte ju v rôznych časoch dňa – zlatá hodina tesne pred západom slnka dokáže scénu rozžiariť a úplne premeniť. Skúste ju odfotografovať z rôznych miest a nájdite svoj jedinečný pohľad.

2. Vytvorte cez snímku vizuálne línie

Bežné mestské scény môžu oživnúť, keď fotograf vytvorí kompozíciu so zaujímavými vizuálnymi líniami. Schodištia s kontrastnými krivkami a priame línie sa dokážu pri použití tejto techniky premeniť na nádherné zábery so štruktúrami mušle, ako keby replikovali kompozíciu zlatého rezu alebo Fibonacciho špirálu, pomocou ktorých môžu fotografi viesť diváka skrz fotografiu.

Na dosiahnutie tohto efektu nepotrebujete architektúru – môžete vytvoriť vedúce línie s eskalátormi osvetlenými v noci alebo dokonca nasnímaním tieňov na strane budovy, ktoré vedú diváka k hlavnému bodu záujmu.

3. Dodajte scéne voľný priestor hore

Panoráma mesta New York je vidieť z celého tela vody, pričom rady malých stĺpikov stoja z vody a vytvárajú výhľadové línie smerom k stredu záberu. Na obrázku je veľká, prázdna obloha nad budovami.

Priestor v hornej časti obrazu môže pomôcť zvýrazniť hlavné ohniskové body, ako je napríklad nápadný uhlový panoráma. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 6D Mark II s objektívom Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM pri nastavení 24 mm, 72 s, f/16 a ISO 100. © Paula Stopková

Vnútro veľkej bielej budovy, pohľad na strechu a rady podpier, ktoré ju držia.

Keď nájdete jedinečný uhol, môže lineárna architektúra oživnúť vo vašom fotoaparáte. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 500D (jeho nástupcom je Canon EOS 850D) s objektívom Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM pri nastavení 10 mm, 1/80 s, f/7,1 a ISO 100. © Paula Stopková

Voľný priestor v hornej časti fotografie, najmä pokiaľ ide o veľkolepé oblohy, pridáva obraz ďalší rozmer a pomáha eliminovať rozptýlenia. Rozšírený voľný priestor v hornej časti záberu je užitočný aj vtedy, keď chcete snímať nočnú oblohu a zvýrazniť žiariace mestské svetlá s nižšou rýchlosťou uzávierky, aby bola obloha tmavšia.

Pri snímaní mestskej panorámy pridáva záporný priestor nad scénou snímke rovnováhu a zabraňuje tomu, aby pôsobila preplnená. Nezabúdajte ani na priestor pod mestskou panorámou – odraz vody môže byť skutočne kreatívnym spôsobom, ako pridať ďalší fascinujúci prvok pri hľadaní novej perspektívy na populárnom fotografickom mieste.

4. Využite široké uhly

Mestské panorámy sú obvykle vhodné na použitie širokouhlého objektívu. Objektívy Canon RF ponúkajú vynikajúcu kvalitu snímky, zdokonalenú stabilizáciu obrazu a rýchlejší motor automatického zaostrovania. Fotoaparát Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM má široký rozsah zoomu s presným zaostrovaním a výkonnou stabilizáciou obrazu, čo je ideálne na fotografovanie krajiny a architektúry.

Panoramatický režim fotoaparátov Canon EOS R7 a Canon EOS R10 dokáže kombinovať zábery pri pohybe fotoaparátu jedným smerom so stlačenou uzávierkou, čo vedie k úchvatným panorámam. Pri používaní tohto režimu je dobré udržiavať fotoaparát stabilný a v rovnej polohe.

Pri snímaní širokých pohľadov všeobecne platí, že by ste mali udržiavať rovný obzor pomocou automatického vyrovnávania (ak je vo fotoaparáte k dispozícii). Užitočné je aj zobraziť mriežku v hľadáčiku, aby ste zaistili dobrú vyváženosť kompozície.

Snímanie širokouhlého záberu pomocou fotoaparátu s vysokým rozlíšením vám umožňuje orezať obraz a odstrániť okraje, zdokonaliť zarámovanie záberu alebo dokonca zvýrazniť časť budovy. Dosiahnete tak jedinečné výsledky.

5. Snímajte zvisle

Roh budovy s radmi zaobleného plátovania z každej podlahy.

Čisté línie spolu s ľahkým a tieneným tienením s nekomplikovanými okrajmi môžu viesť k pôsobivému kompozícií. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R s objektívom Canon EF 16-35mm f/4L IS USM pri nastavení 26 mm, 1/160 s, f/7,1 a ISO 100. © Paula Stopková

Riadky eskalátorov, ktoré sú osvetlené proti tme, sú premietnuté do stropu nad nimi.

Vytváranie vizuálnych chodníkov cez obrázok s mestskými vlastnosťami, ako sú eskalátory, môže poskytnúť fotografie esteticky štýlovú grafiku. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 6D Mark II s objektívom Canon EF 16-35mm f/4L IS USM pri nastavení 16 mm, 1/50 s, f/4 a ISO 800. © Paula Stopková

Konštantným motívom v mestských kompozíciách Pauly je orientácia na výšku. „Fotografovanie na výšku je zábavné a náročné zároveň. Keď otočím fotoaparát, núti ma vidieť veci z inej perspektívy. Vytvára to zmysel pre hĺbku záberu," hovorí. „Pre mňa je všetko o symetrii, čo je moje hlavné zameranie. Vďaka symetrii je všetko vizuálne veľmi príjemné, vyvážené a príťažlivé pre oko diváka. Symetria dodáva obrazu harmóniu.“

Paula využíva pri tvorbe snímok orientovaných na výšku užitočné funkcie fotoaparátu Canon EOS R. Vysvetľuje: „Vždy mám vo fotoaparáte Canon zapnutú mriežku, pretože mi pomáha vytvárať lepšie zarámovanie a kompozície. Niekedy používam aj funkciu elektronickej vodováhy.“

Všetky fotoaparáty systému Canon EOS R umožňujú fotografom vybrať, ako sa zobrazujú informácie v hľadáčiku pri snímaní fotografií na výšku. K dispozícii je možnosť prepnutia zobrazenia na zvislé tak, aby sa informácie automaticky otáčali a boli ľahšie čitateľné.

6. Zdokonaľujte kompozície pomocou svetla

Londýnska ulica v noci s červenou telefónnou skrinkou v popredí a katedrála svätého Pavla v pozadí a dlhými svetelnými chodníkmi červenej, bielej a žltej, ktoré jazdia po ceste medzi nimi.

Buďte kreatívni so svetlými chodníkmi a dlhou expozíciou počas tmy, aby ste získali zaujímavé otočenie orientačných bodov a vytvorili svoje vlastné vedúce línie. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 500D s objektívom Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM pri nastavení 13 mm, 15 s, f/14 a ISO 100. © Paula Stopková

Snímanie v noci dokáže premeniť každodenné scény na výnimočné farebné zábery. Pri práci za súmraku alebo v tme je z hľadiska kompozície užitočné pripraviť si záber s bodmi záujmu pomocou obrazovky so živým náhľadom Live View, aby ste kompozíciu videli jasne a mohli zmeniť expozíciu pomocou korekcie expozície alebo úplného manuálneho režimu (M).

Pomocou káblovej spúšte môžete snímať na diaľku, čo je užitočné na snímanie s nezvyčajnými uhlami a dlhými expozíciami. Aplikácia Canon Camera Connect vám umožňuje vykonávať zmeny nastavení fotoaparátu a expozície pomocou telefónu. Môžete si dokonca pozrieť živý náhľad v zariadení.

Niekoľkosekundové dlhé expozície sú vynikajúce na zachytenie pohybu vozidiel, ktoré jazdia okolo pôsobivého objektu. Pred stlačením uzávierky, aby ste vytvorili kreatívne svetelné chodníky zo zadných a predných svetiel, stačí len počkať na premávku. Zabaviť sa môžete aj skúšaním rôznych rýchlostí uzávierky a experimentovaním s kompozíciou a uhlom snímania, aby ste zistili, kde budú svetelné chodníky vo vzťahu k objektu.

Pozrite si naše video o fotografovaní mestských panorám pri západe slnka a získajte viac tipov a rád.

Posledná myšlienka: Ako pridať do fotografií údaje GPS

Keď sa pozeráte na svoje obľúbené mestské panorámy, môže byť užitočné vedieť, kde boli presne odfotografované, najmä ak sa chcete vrátiť na určité miesto a znova zažiť tento výlet. Niektoré fotoaparáty Canon majú zabudovanú technológiu GPS, takže údaje o polohe sa uložia do súborov obrázkov. Ak váš fotoaparát nemá túto funkciu, aplikácia Canon Camera Connect môže použiť údaje o polohe z telefónu a pridať k obrázkom informácie o polohe.


Ako zhŕňa Paula, snímanie budov a mestských panorám je skvelým spôsobom, ako rozšíriť svoje fotografické zručnosti. Využite naše rady a vytvorte vlastné nezabudnuteľné mestské zábery.


Autor: Lorna Dockerill

Súvisiace produkty

Súvisiace články