A group of people, seen from behind, watch fireworks. One person in the foreground is in focus, and warmly dressed in overcoat and beanie hat.

FOTOGRAFOVANIE OHŇOSTROJOV

Ako fotografovať ohňostroje novými kreatívnymi spôsobmi

Farebné ohňostroje osvetľujúce nočnú oblohu, to je scéna, ktorá je pre mnohých z nás magickou – tak prečo neskúsiť zachytiť tento zázračný pocit aj na fotografii? Okrem voľby tých najlepších nastavení pre fotografovanie ohňostrojov je dôležité myslieť aj na iné prvky, ktoré robia takéto udalosti, a vaše fotografie, výnimočnými.

S ohňostrojmi sa najčastejšie stretávame pri špeciálnych príležitostiach, ako je Silvester, výnimočné narodeniny, svadby a festivaly, ktoré často zažívame v kruhu priateľov alebo blízkych. Preto ak ich zahrniete do záberu, získa táto spomienka ešte zábavnejší a kreatívnejší rozmer.

V nasledujúcej časti nájdete naše tipy k tejto téme. Odpovedáme tu na 10 častých otázok vrátane toho, ako vybrať čo najlepší expozičný čas na snímanie ohňostrojov a ako využívať nové nápady, aby ste vytvorili naozaj originálne a kreatívne zábery. Nájdete tu odporúčania pre všetky typy fotoaparátov od modelov PowerShot cez bezzrkadlové fotoaparáty až po digitálne zrkadlovky.

1. Z akého miesta je najlepšie fotografovať ohňostroj?

Je dobré zamyslieť sa, aké miesto vám pomôže vytvoriť čo najpôsobivejšie zábery, preto plánujte dopredu a nájdite si polohu, kde vám nebude nič prekážať v zábere. Pozrite si toto miesto ešte za denného svetla a zistite, ktorým smerom bude fúkať vietor.

Táto informácia je zvlášť dôležitá, ak v blízkosti horí slávnostná vatra, aby sa vám do záberu nedostali žiadne iskry alebo dym. Ak plánujete použiť statív, pravdepodobne sa budete chcieť rozložiť na mieste, kde vám nebudú prekážať iní ľudia a behať vám do záberu.

2. Ako zachytím atmosféru ohňostroja na večierku?

In a long-exposure image, a sillhouetted figure has drawn a bright pink five-pointed star with a sparkler.

Dobrým spôsobom, ako zachytiť atmosféru večierka, je odfotografovať zabávajúcich sa členov rodiny s prskavkami, s ktorými môžu do vzduchu kresliť veselé a umelecké obrazce. V aplikácii Canon Photo Companion nájdete podrobný návod s popisom najlepších techník a nastavení na vykreslenie svetla.

Ďalším spôsobom, ako vytvoriť zaujímavý záber, je zachytiť odraz ohňostroja v okne, za ktorým stoja vaši priatelia alebo rodina a pozerajú sa von. Urobte vopred niekoľko skúšobných záberov, aby ste mali istotu, že sú ľudia na nich dobre viditeľní, a ponechajte tieto nastavenia pripravené do chvíle, keď to vypukne. Ak používate fotoaparát PowerShot, napríklad model Canon PowerShot G7 X Mark II, alebo niektorý fotoaparát EOS s vymeniteľným objektívom, nezabudnite zábery snímať vo formáte RAW ‒ získate tak maximálnu flexibilitu pri následnej úprave expozície jednotlivých častí snímky v programe Canon Digital Photo Professional.

3. Ako mám zachytiť ohňostroj tak, aby bol ostrý?

Pri ohňostroji je ťažké predvídať, kedy vybuchnú tie najväčšie a najfarebnejšie svetlice, preto je dobré nastaviť fotoaparát na režim sériového snímania, známy aj ako vysokorýchlostné snímanie. Zvýšia sa tak vaše šance, že zachytíte jeden-dva zábery s naozaj dramatickými explóziami.

Ak máte fotoaparát na statíve, môžete ho bezdrôtovo ovládať na diaľku pomocou aplikácie Canon Camera Connect z telefónu alebo tabletu. Prípadne môžete použiť káblový alebo bezdrôtový diaľkový ovládač alebo funkciu samospúšte fotoaparátu. Všetky tieto možnosti vám umožnia aktivovať expozíciu bez toho, aby ste sa fotoaparátu dotkli, čím eliminujete otrasy fotoaparátu a zabezpečíte ostrosť záberov.

4. Ako môžem fotografovať ohňostroj bez statívu?

Ak fotografujete z ruky, na zachovanie ostrosti snímok môžete použiť stabilizátor obrazu (ak fotoaparát alebo objektív disponuje touto funkciou). Vďaka nemu odstránite aj tie najmenšie otrasy spôsobené držaním fotoaparátu v ruke. Pamätajte však, že ak snímate v režime clony, môže zároveň znížiť rýchlosť uzávierky.

Ak má objektív, ktorý používate, vypínač, môžete stabilizátor obrazu zapínať alebo vypínať pomocou neho – v opačnom prípade musíte použiť nastavenia ponuky vo fotoaparáte.

5. Ktorý objektív je najlepší na ohňostroje?

Súvisiace články
A man and woman with a small child sitting halfway up a small stepladder, in front of fir trees with a few decorations hanging from some branches.

RODINNÁ FOTOGRAFIA

10 najlepších tipov na vianočné fotografie od Leny Petrovovej

Rodinná fotografka prináša 10 tipov na zábavné a prirodzené portréty, s ktorými zachytíte ducha Vianoc.

A table filled with Christmas-themed paper crafted decorations and gifts.

KREATÍVNE VÝTVORY Z TLAČIARNE

Predvianočný čas je dokonalý pre kreatívne projekty – pozrite si šesť nápadov, na ktoré môžete využiť tlačiareň.

Objavte svoju kreativitu a vyrobte si tohto roku vlastné vianočné darčeky, dekorácie a hry. Všetky šablóny si môžete zadarmo prevziať a vytlačiť.

Two people skateboard down a city street at night, colourful lights from buildings reflecting in the wet road surface.

CESTOVNÉ

11 tipov pre fotografovanie na dovolenke v meste

Ako fotoaparát čo najlepšie využiť na dovolenke alebo víkendovom pobyte v meste a zachytiť ducha a atmosféru veľkomestskej džungle pomocou niekoľkých jednoduchých tipov a trikov.

Hoci snímka vyplnená len farebnými svetlami ohňostroja môže byť pôsobivá, ak do nej zahrnieme aj budovy alebo iné štruktúry, získame zaujímavý kontext. Pomocou objektívov so zoomom môžete jednoduchšie upravovať kompozíciu, čo je praktické, najmä ak snímate zo statívu. So širokouhlým objektívom, ako je napríklad model Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM alebo Canon EF 17-40mm f/4L USM, sa vám do záberu vojde všetko, čo chcete. Skvelé zábery však môžete získať aj pomocou objektívu kompaktného fotoaparátu so superzoomom alebo základného objektívu dodaného s fotoaparátom.

6. Ako mám pri snímaní ohňostroja zaostrovať?

Ak nastavíte fotoaparát tak, aby zaostroval na vopred stanovenú vzdialenosť, nemusíte riešiť zaostrovanie v momente snímania a môžete sa naplno sústrediť na kompozíciu a expozíciu.

Prepnite fotoaparát na manuálne zaostrovanie alebo prepnite spínač zaostrenia na objektíve do polohy MF a na začiatok nastavte zaostrenie na nekonečno. Ak máte na fotoaparáte okienko, v ktorom sa zobrazujú rôzne zaostrovacie vzdialenosti, toto nastavenie nájdete na konci a je označené symbolom ∞. Ak chcete zachytiť ohňostroj na oblohe, toto je pravdepodobne najlepšia voľba pre zaostrenie.

Ak chcete do záberu zahrnúť prvky v popredí, zaostrite na stredový bod medzi popredím a pozadím, zhruba v jednej tretine scény, aby ste dosiahli ostrosť celej snímky. Táto technika sa nazýva hyperfokálne zaostrovanie a viac o hľadaní ideálnej hyperfokálnej vzdialenosti si môžete prečítať v aplikácii Canon Photo Companion.

7. Aké nastavenia mám použiť na fotografovanie ohňostrojov?

Ak snímate z ruky, začnite najdlhším expozičným časom, ktorý viete použiť bez toho, aby došlo k vzniku otrasov fotoaparátu. Širokouhlé objektívy dokážete udržať dlhšie a objektívy so stabilizátorom obrazu (čiže tie, ktoré majú v názve „IS“) vám výrazne pomôžu zachovať ostrosť záberov. Ak používate fotoaparát so statívom, môže ako východisko použiť oveľa dlhší čas, napr. jednu alebo dve sekundy.

Ak po nastavení expozičného času a clony upravíte ISO, umožní vám to získať dobrú expozíciu. Pri nižších hodnotách ISO, napr. ISO 100 alebo ISO 125, dosiahnete ostrejšie zábery s lepšími farbami a menšou mierou šumu, a v prípade fotoaparátov s veľkými snímačmi, ako sú plnoformátové digitálne zrkadlovky alebo bezzrkadlové fotoaparáty, dosiahnete najlepšie možné výsledky.

Nastavením o niečo vyššej clony, čiže okolo f/8, môžete dosiahnuť maximálnu ostrosť bez kompromisov hĺbky poľa pre scény, ktoré obsahujú niečo zaujímavé v popredí. Ak máte nastavený príliš dlhý expozičný čas, znížte hodnotu clony na f/4 alebo f/5.6.

8. Ako zachytím tvar ohňostroja?

Režim dlhodobej expozície (Bulb) fotoaparátu vám umožní nechať uzávierku otvorenú podľa vašich potrieb ‒ to znamená, že môžete snímať výbuchy svetlíc a ich pohyb po oblohe, pri ktorom za sebou nechávajú pôsobivé útvary. Ak chcete použiť režim dlhodobej expozície (Bulb), vyberte manuálny režim alebo prioritu uzávierky a prejdite až na poslednú zo všetkých volieb, za 30“. Prvým stlačením tlačidla spúšte otvoríte uzávierku a keď ju budete chcieť zavrieť, stlačte tlačidlo spúšte znova.

Na spustenie a zastavenie expozície je vhodné použiť káblové alebo bezdrôtové diaľkové ovládanie, napríklad Canon BR E1, alebo aplikáciu Canon Camera Connect.

9. Ako pri ohňostroji dosiahnem správnu expozíciu?

Tmavá obloha s jasným ohňostrojom je v porovnaní s tým, čo bežne fotografujete, pomerne netypickým scenárom, takže fotoaparát môže nastaviť expozíciu, ktorá je na zachytenie nočného ohňostroja príliš jasná. Ak snímate v manuálnom alebo poloautomatickom režime, napríklad v režime priority clony alebo uzávierky, môžete tomuto problému predísť použitím korekcie expozície.

Nájdite tlačidlo -/+ alebo príslušnú ikonu na obrazovke a nastavte hodnotu okolo -1 až -2. Ak používate manuálny režim, môžete tiež sledovať indikátor mierky expozície na obrazovke LCD alebo naspodku hľadáčika a vybrať takú kombináciu nastavení, aby sa indikátor nachádzal na ľavej strane mierky.

10. Ako môžem fotografovať siluety s ohňostrojom?

Ak chcete vytvoriť kreatívne a nezvyčajné fotografie ohňostrojov, zachyťte v popredí siluety osôb. Túto možnosť je dobré skúsiť v skorších večerných hodinách, kým je ešte na oblohe aspoň trochu svetla, aby siluety na tomto pozadí lepšie vynikli. Ak však fotografujete mimoriadne intenzívnu šou plnú svetiel a farieb, môže vám poslúžiť ako dostatočne výrazné pozadie pre vaše siluety.

Pri tomto type snímok je potrebné dôkladne si premyslieť, kam sa postavíte. Vďaka väčšej vzdialenosti a širokouhlému objektívu sa vám do záberu vojde viac ľudí, ak sa k nim naopak priblížite a namierite fotoaparát viac nahor, budú ich siluety pôsobiť na snímke dominantnejšie.

Presvedčte sa, že použité nastavenia expozície vykresľujú osoby na fotografii ako siluety. Ak používate expozíciu a odporúčané nastavenia pre ohňostroje, mali by ste tento efekt bez problémov dosiahnuť, v niektorých prípadoch však na dosiahnutie lepšieho efektu môže byť potrebná záporná korekcia expozície (pozrite si tip č. 9). Snažte sa však vyhnúť príliš dlhým expozičným časom, keďže snímané objekty by sa mohli pohnúť a pokaziť tak želaný efekt.

Autor: Matt Golowczynski

Súvisiace produkty