KREATÍVNA TLAČ

Prejavte túto jar svoje zručnosti s týmto tlačovým motýlím projektom

Aimee Graham, tvorkyňa výrobkov z papiera, ukazuje, ako skombinovať tlač a maľbu a vytvoriť nádherné umelecké ozdoby s motívom motýľov.
Tlačiareň Canon PIXMA série TS5350 vedľa vystavených farebných papierových motýľov.

Keď sa objavia motýle, je to jasné znamenie, že sa blíži jar. Tvorba vlastných ozdôb s motívom motýľov je vynikajúci spôsob, ako privítať túto zmenu ročného obdobia.

Aimee Graham, umelkyňa a tvorkyňa výrobkov z papiera, začala s tvorbou origami šperkov. Posledný rok sa však pustila do experimentovania s novými materiálmi a svoje výtvory zverejňuje na svojom profile na Instagrame (@aimee__designs).

„Vždy som mala rada kreatívne činnosti. Tvoriť nové veci považujem za súčasť starostlivosti o seba. Keď som zistila, že ľudia majú radi moje výrobky, povzbudilo ma to, aby som vytvorila vlastnú značku,“ vysvetľuje Aimee. „Chcem tvoriť zábavné, výnimočné a udržateľné kúsky, ktoré ľudia môžu použiť ako doplnky svojho oblečenia alebo domova. Rada tiež pomáham ľuďom objavovať svoju vlastnú kreativitu.“

Tu Aimee vysvetľuje, ako vytvorila ohromujúce papierové ozdoby s motívom motýľov pomocou tlačiarne série Canon PIXMA TS5350a, šablóny zo služby Creative Park od spoločnosti Canon, ktorá ponúka množstvo inšpiratívneho bezplatného obsahu, a kúska vlastných zručností.

1. Výber a tlač šablón umeleckých predmetov s motívom motýľov

Žena tlačí šablóny motýľov na tlačiarni Canon PIXMA série TS5350.

Ak chcete začať, prezrite si pripravené šablóny motýľov v službe Creative Park. „Nepotrebujete komplikované nástroja a zariadenia, aby ste prejavili svoju kreativitu,“ vraví Aimee.

Viacero nádherných šablón nájdete v službe Creative Park, ktoré môžu poslúžiť ako základ pre vaše vlastné návrhy vrátane kolotočov nad postieľku s motýľmitrojrozmerných nálepiek na stenu. Inšpiráciu pre svoje kreatívne projekty môžete hľadať tiež v aplikácii Creative Park, ktorá je k dispozícii pre systém iOS aj Android. Ak chcete z aplikácie tlačiť, budete musieť pripojiť kompatibilnú atramentovú tlačiareň Canon PIXMA – pozrite si zoznam podporovaných modelov tlačiarní*.

„Tlač je skvelý nástroj, ktorý vám pomôže začať s vašimi výtvormi,“ vraví Aimee. „Ak sa vám niečo zdá príliš náročné, môžete vždy začať tlačou šablón a obrysov. Pomocou nich môžete vystrihnúť vlastné návrhy a použiť ich na tvorbu koláže, obrázkov technikou découpage, či sa nimi iba voľne inšpirovať.“

Aimee použila na tlač šablón tlačiareň série Canon PIXMA TS5350alesklý fotografický papier Plus aj matný fotografický papier. Zistila, že nastavenie tlačiarne je rýchle a jej používanie je jednoduché. „Vloženie papiera a zmena nastavení veľkosti papiera, to všetko bolo veľmi používateľsky prívetivé. Tlačiareň je kompaktnejšia než tie, ktoré som používala predtým, takže navyše dobre vyzerá.

„Kvalita papiera bola tiež dokonalá,“ dodáva. „Niekedy sa papier môže mierne rozpadať, keď s ním ďalej pracujete. Preto bolo skutočne dôležité nájsť papier, ktorý bude dosť silný a stabilný počas práce s ním a tiež ako hotový výrobok po prepichnutí otvorov a prestrčení drôtu.“

2. Ozdobenie papierových motýľov

Žena s veľkými kruhovými náušnicami vystrihuje orezávačom obrázok motýľa.

Aimee vníma tvorbu z papiera tiež ako formu terapie. „Okrem pocitu uspokojenia, ktorý mi dodáva proces a dokončený predmet, ide o aktivitu vyžadujúcu sústredenosť a môže tak byť formou meditácie,“ vraví.

Žena drží farebné papierové motýle vedľa tlačiarne Canon PIXMA série TS5350.

Po vytlačení šablóny môžete prejaviť svoju tvorivosť a ozdobiť si papierové motýle podľa svojich predstáv.

Aimee ako základ pre svoje návrhy použila trojrozmerné nálepky na stenu zo služby Creative Park. „Šablóny mi poskytli podklady na začiatok. Našla som tvary, ktoré sa mi páčia najviac, čo mi umožnilo zachovať všetko jednoduché a vyhnúť sa nadmernému premýšľaniu,“ vysvetľuje. „Zamerala som sa hlavne na motýle a všetko ostatné som prispôsobila len vytvoreniu scény.“ Aimee si stiahla šablónu a pokyny na vytvorenie motýľov, ktoré plánovala naaranžovať do skleneného poklopu v tvare kupoly spolu s kvetmi a lístím z krepového papiera a ďalšími kúskami, ktoré sama namaľovala.

Potom upriamila svoju pozornosť na návrhy rámu. Tentokrát použila šablóny motýľov bez výplne, ktoré našla na internete. Potom im sama namaľovala jemné vzory krídel vodovými farbami a perami, pričom sa nechala inšpirovať svojimi obľúbenými motýľmi zo služby Creative Park.

„Mojím hlavným cieľom bolo premeniť obrysové šablóny na plnofarebné motýle, z ktorých som potom vytvorila trojrozmerné tvary. Zásadné bolo v tomto bode vymaľovanie. Cítila som, že sa vraciam s tvorivým procesom k detským aktivitám a iba sa zabávam. To pôsobilo osviežujúco,“ dodáva Aimee.

Ak nemáte vodové farby a perá, rovnako dobre vám poslúžia aj pastelky. „Kvalita výtlačkov bola skvelá,“ nadchýna sa Aimee. „Atrament sa vôbec nerozmazával a vytlačené čiary boli skutočne jemné.“

3. Vystavenie papierových motýľov

Žena vystavuje tri papierové motýle v drevenom ráme.

Drevený rám predstavuje skvelý spôsob, ako vystaviť vytvorené ozdoby s motívom motýľov a ukázať všetkým výsledky vášho úsilia.

Žena usporadúva papierové motýle v malej sklenenej kupole.

Tvorba kreatívnych predmetov z papiera môže byť neuveriteľné všestranný koníček. „Je to 2D médium, s ktorým môžete pracovať ako s dvojrozmerným alebo ho môžete premeniť na 3D predmet. Stačí kúsok predstavivosti a privediete na svet veľké množstvo nápadov,“ dodáva Aimee.

Kvetiny z krepového papiera, nástenné dekorácie a rámy – to je niekoľko vecí, na ktoré sa špecializuje Aimee. Vďaka tomu okamžite spoznala, aké jednoduché by bolo začleniť papierové motýle do svojich návrhov.

„Vo svojej tvorbe sa inšpirujem prírodou, takže predstaviť si, ako využiť motýle, bolo pre mňa jednoduché,“ vraví. „Okamžite som si predstavila sklenený poklop a bola som nadšená z toho, že ho vytvorím.“

Tri papierové motýle, ktoré vymaľovala, sa rozhodla vystaviť v drevenom ráme. Doplnila ich pripnutím štítkov s ručne napísanými druhmi.

„Sklenené poklopy a rámy používam týmto spôsobom veľmi rada,“ vysvetľuje. „Pripomína mi to poklopy s vystavenými druhmi, ktoré môžete vidieť napríklad v prírodovednom múzeu. Zachovanie krásy, prírody a histórie týmto spôsobom premieňa predmet na umelecké dielo.“

4. Nebojte sa vyskúšať to

Žena vešia drevený rám s troma papierovými motýľmi na tehlovú stenu.

Rôzne spôsoby prezentácie, napríklad tento elegantný rám, dodajú vašim výrobkom z papiera ďalší rozmer.

Žena ukladá sklenenú kupolu plnú farebných papierovými motýľov na drevený povrch.

Keď ide o výrobky z papiera, začnite s menšími projektmi. „Ako sa vaše zručnosti budú zlepšovať, môžete tvoriť zložitejšie predmety – nie je nutné, aby ste hneď začínali s niečím veľmi náročným,“ hovorí Aimee.

Aimee bola so svojimi hotovými výtvormi skutočne spokojná. Hoci sa ona sama venuje tvorbe celý život, je presvedčená, že podobné výsledky môže dosiahnuť ktokoľvek.

„Verím, že každý má niekde v sebe ukrytého kreatívneho ducha,“ vraví s nadšením. „Umenie môže byť ohromujúce, najmä schopnosť vytvoriť niečo z ničoho. Začnete s niečím jednoduchým, vložíte do toho svoju energiu a potom pozorujete, kam to smeruje – čoskoro sa v tom stratíte. Je to čarovné.

„Kreatívny proces sa stane oveľa dôležitejším než konečný výtvor. Postupujte jednoducho, zabávajte sa pri tom a neprestávajte sa snažiť.“


Ďalšiu inšpiráciu na tvorbu z papiera nájdete na našom profile v službe Pinterest. Nezabudnite zdieľať svoje výtvory na sociálnych médiách s použitím hashtagu #MadeWithPIXMA.Napísala Andrea Ballová*Ak vaša tlačiareň nie je podporovaná, pozrite si webovú stránku Creative Park.

Súvisiace produkty

Súvisiace články

 • TLAČ A KREATÍVNE PROJEKTY

  Umelecké výtvory z papiera

  Umelec Zack McLaughlin sa inšpiruje šablónou rybárika z aplikácie Creative Park od spoločnosti Canon.

 • TLAČ A KREATÍVNE PROJEKTY

  Jarná papierová výzva

  Zistite, ako Hannah Bullivant vytvorila veselú papierovú výzdobu na oslavu jari.

 • KREATÍVNA TLAČ

  Papierové ozdoby na stôl

  Využite našu službu Creative Park a vytvorte nádhernú výzdobu stola na všetky príležitosti.

 • TLAČ

  Najlepšie tlačiarne na kreatívnu činnosť

  Od rodinných projektov až po profesionálnu úpravu – spoločnosť Canon má pre vás dokonalú tlačiareň.