Piotr Malecki shooting on the streets of Warsaw with a Canon EOS M6 Mark II.

FOTOGRAFOVANIE V ULICIACH

Piotr Malecki sa rozhodol podeliť o svoj nekonvenčný štýl mestského fotografovania a otestovať fotoaparát Canon EOS M6 Mark II

Vášňou dokumentárneho fotografa a režiséra Piotra Maleckiho je snímanie fotografií jeho rodného mesta Varšava, na ktorých zachytáva ulice plné života, energickosť ľudí a znovu oživené kultúrne miesta.

„Pred 2. svetovou vojnou bola Varšava nádherné mesto,“ hovorí. „Väčšina bola zničená a staré mesto bolo neskôr zreštaurované tak, aby sa v maximálnej možnej miere zachovala jeho pôvodná podoba, no mesto má aj iné zaujímavé časti.“ V priebehu posledných 10 rokov boli realizované početné rekonštrukčné práce, najmä pozdĺž rieky Vistula, ktoré otvorili a sprístupnili túto časť poľského mesta pre ľudí.

Piotrovu vášeň pre fotografovanie podporil jeho otec, keď mu na Vianoce daroval fotoaparát Smena vyrobený v Rusku. Jeho dar mal pre 11-ročného Piotra oveľa väčší význam ako väčšina iných darčekov: „Určitým spôsobom je môj otec zodpovedný za to, že som sa stal fotografom.“ Fotoaparát nebol jediný dar, taktiež ma naučil ako snímať fotografie,“ poznamenal.

Photographer Piotr Malecki stands in long grass holding a Canon EOS M6 Mark II beside the river Vistula.

V súčasnosti Piotr pracuje vždy s fotoaparátmi značky Canon a bol prvým fotografom v Európe, ktorý používal nový fotoaparát Canon EOS M6 Mark II. Neexistovalo miesto, na ktoré by chcel tento fotoaparát vziať viac, než sú ulice Varšavy. Vydal sa na cestu ohraničujúcu západnú časť rieky a kryté piesočné pláže smerom na východ, na ktorých sa večer stretáva mládež a trávi spolu čas.

Model Canon EOS M6 Mark II je jednoducho prenosný a všestranný bezzrkadlový fotoaparát s 32,5-megapixelovým snímačom, vďaka čomu dokonale vyhovoval Piotrovmu uvoľnenému a spontánnemu štýlu snímania života v uliciach. Jeho špičkové funkcie, ako je napr. rýchlosť snímania 14 snímok za sekundu (sn./s), dotyková obrazovka otočiteľná o 180˚, video v rozlíšení 4K a ďalšie, poskytujú Piotrovi množstvo kreatívnych možnosti.

„Tento fotoaparát predstavuje dokonalé riešenie pre začiatočníka alebo fotografického nadšenca, ktorý hľadá finančne výhodný alebo ľahký fotoaparát,“ hovorí.

Piotr sa s nami podelí o svoje tipy, ako môžete postupovať pri snímaní fotografií v uliciach a naplno využívať funkcie fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II.

1. Buďte spontánni

Súvisiace články
A woman in a summer dress and sunhat holds the Canon EOS R10 up to her face to look through the viewfinder, as she stands in front of detailed Spanish architecture.

CESTOPISNÁ FOTOGRAFIA

Prehliadka Sevilly s fotoaparátom EOS R10

Blogerka Diana Millos uvádza dôvody, pre ktoré je tento kreatívny fotoaparát dokonalým spoločníkom na cesty.

Vlogging how-to: winning vlogging tips

FOTOGRAFOVANIE V ULICIACH

Objavte abstraktné fotografovanie v uliciach

Vytvárajte úžasné umenie z každodenných vecí s týmito jednoduchými technikami pre surreálne mestské snímky.

Street photography tips

FOTOGRAFOVANIE V ULICIACH

Tipy na fotografovanie v uliciach

Zachyťte čaro každodenného života vďaka tipom a technikám autora pouličnej fotografie, Giuseppeho Esposito-Rodriguesa.

Jedným z najkrajších pocitov pri fotografovaní v uliciach je snímanie spontánnych momentov a bizarných scén, a preto je fotoaparát s vysokou rýchlosťou sériového snímania v týchto prípadoch nevyhnutnosť.

Počas svojho snímania Piotr narazil na neuveriteľnú a nezvyčajnú situáciu. „Videl som chalanov na crossových bicykloch ako skáču v žiare lúča pouličných svetiel,“ hovorí. „Aby som ich mohol nasnímať, musel som skombinovať niekoľko možností – vysokú citlivosť ISO, vysokú snímkovú frekvenciu a zaostrenie s doširoka otvoreným objektívom (f/1.4) – no myslím, že výsledok splnil očakávania.“

Piotr využil režim sériového snímania vo formáte RAW fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II, ktorý mu umožnil snímať pri rýchlosti 30 sn./s a zaznamenať menšie 18-megapixelové obrazové súbory. K dispozícii je taktiež možnosť predbežného snímania, ktorá uloží fotografie nasnímané pol sekundy pred úplným stlačením uzávierky, a pomôže vám tak zachytiť aj tie najprchavejšie okamihy.

2. Pohrajte sa s videom

Photographer Piotr Malecki films a volleyball player on a sandy riverbank under a bridge.

Na pláži pri rieke Vistula narazil Piotr na skupinu mladých ľudí hrajúcich volejbal, a vtedy si uvedomil, že mať malý a nenápadný fotoaparát, ktorý dokáže snímať videá v širokej škále rozlíšení a pri rôznych snímkových frekvenciách, sa skutočne oplatí.

Ako Piotr vysvetľuje: „Fotoaparát Canon EOS M6 Mark II dokáže vo videu v rozlíšení 4K zachytiť „ostré detaily“ pri vysokej snímkovej frekvencii.“ Schopnosť zachytiť detaily v rozlíšení 4K znamená, že počas postprodukcie môžete svoje videá orezať a vytvoriť výstupný záznam v rozlíšení Full HD, čo poskytuje režisérom ako je Piotr vyššiu flexibilitu pri tvorbe kompozície záberov. „Môžete si vybrať ľubovoľnú časť obrázka a zväčšiť ho bez zníženia kvality,“ hovorí.

V režime Full HD umožnil fotoaparát Canon EOS M6 Mark II Piotrovi zachytiť scény s rýchlymi zábermi pri rýchlosti 60 sn./s bez chvenia, ktoré môžete niekedy vidieť pri pomalších rýchlostiach. K dispozícii je taktiež nastavenie rýchlosti 120 sn./s na vytváranie 4x spomalených záberov a zaznamenávanie plynulejších videí.

3. Vyjdite do ulíc po zatmení

Ak chcete zachytiť skutočnú atmosféru mesta, kľúčom je objavovanie jeho nočného života. Bez ohľadu na to, či Piotr filmoval plážový volejbal v slabnúcom večernom svetle, alebo ľudí jazdiacich v tme na crossových bicykloch, schopnosti fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II snímať pri slabom osvetlení boli pre neho neoceniteľné.

„Testoval som fotoaparát v prostrediach so slabým osvetlením a citlivosťou ISO nastavenou na hodnotu 3200. Pri nastavení vyšších citlivostí dodáva záberom peknú jemnú zrnitosť,“ hovorí a dodáva, že fotoaparát Canon EOS M6 Mark II dokáže rovnako zaznamenávať videá pri slabom osvetlení ako snímať stabilné fotografie. Fotoaparát dokáže snímať pri nastavení citlivosti ISO až do hodnoty 25600.

4. Sústreďte sa na ľudí

Začlenenie ľudí do mestskej fotografie je jedným z najlepších spôsobov, ako zachytiť atmosféru miesta a oživiť snímku pridaním aktivity a charakteru. Ľudia sú najdôležitejšou časťou Piotrovej práce. „Fotografujem miesta, ale mojím hlavným cieľom sú v zásade ľudia,“ hovorí.

Pri fotografovaní ľudí v konkrétnej scéne je dôležité sústrediť sa na ohniskový bod snímky – či už sú to oči hlavného objektu, tvár ústrednej osoby v dave, alebo niekto, kto sa práve snaží chytiť loptu. Pomôže vám s tým flexibilný a jednoducho použiteľný systém automatického zaostrovania (AF) fotoaparátu Canon EOS M6 Mark II.

„Presnosť automatického zaostrovania je veľmi dôležitá a fotoaparát Canon EOS M6 Mark II disponuje skutočne spoľahlivým a rýchlym zaostrovaním,“ hovorí Piotr. „Dokáže sledovať tváre, pričom môžete taktiež použiť sledovanie očí.“

Fotoaparát Canon EOS M6 Mark II zaostruje automaticky a umožňuje vám rozhodnúť sa, či chcete, aby ohniskový bod zvolil fotoaparát alebo ho nastavíte manuálne. Piotr sa rozhodol nastaviť svoje body AF manuálne ešte predtým, ako sa spustilo sledovanie, pričom využíval celý priestor aktívnej oblasti AF alebo len konkrétnu zónu. Použitie voliteľného hľadáčika na kompozíciu mu umožnilo vybrať konkrétny bod pomocou palca na zadnej dotykovej obrazovke.

„Môžete zaostriť na časť obrázka, ktorú má fotoaparát sledovať, pričom nemusíte zaostriť na tvár – môžete to byť čokoľvek – a fotoaparát bude sledovať a zaostrovať na túto časť.“

Photographer Piotr Malecki is in sharp focus as he photographs a fast-moving roller skater, who is blurred.

Podľa Piotra fotoaparát Canon EOS M6 Mark II disponuje dvomi vlastnosťami, vďaka ktorým vyniká: „Presnosť automatického zaostrovania pri snímaní s doširoka otvoreným objektívom a fakt, že môžete snímať fotografie pri vyššej citlivosti ISO bez zníženia kvality.“ Ďalšou dôležitou vlastnosťou je možnosť výmeny objektívov. Hovorí: „Ak potrebujem pri snímaní v slabom osvetlení podporiť a zaručiť vysokú kvalitu snímky, môžem objektív dodaný s fotoaparátom vymeniť za objektív Canon EF-M 32MM f/1.4 STM, ktorý predstavuje ideálnu voľbu pre fotografických nadšencov a profesionálov hľadajúcich prenosný doplnkový fotoaparát.“

Autor: Kevin Carter

Súvisiace produkty

Súvisiace články

„Nechajte sa inšpirovať“ je pre vás najdôležitejším zdrojom užitočných rád pri tvorbe fotografií, návodov pre kupujúcich a výstižných rozhovorov – všetko, čo potrebujete vedieť pri hľadaní toho najlepšieho fotoaparátu či tlačiarne, aby ste mohli vdýchnuť život svojmu najbližšiemu tvorivému nápadu.

Späť na všetky príbehy