Paddling-Johnny-Haglund.jpg

Ľudia ako nový prvok dynamiky v kompozícii

Nórskeho fotografa Johnnyho Haglunda vždy lákali divoké, izolované, mystické miesta. Po zaškolení na technika rýchlo pochopil, že nebol stvorený na prácu medzi štyrmi stenami.

V roku 1994 strávil 42 dní v džungli Novej Guiney, ktoré opísal aj vo svojom prvom uverejnenom článku. Odvtedy jeho kariéra len napredovala a v súčasnosti má na konte 500 článkov a 5 kníh a pracuje na plný úväzok ako nezávislý fotograf a spisovateľ.

Na snímkach zachytáva intímne emócie ľudí aj dych berúce panorámy, pričom oživuje podrobnosti a textúry, ktoré iní nevidia. Pozýva diváka do vzdialeného sveta. V tomto článku vysvetľuje, ako sa dopracoval k nasledujúcim fotografiám a ako sa z ľudí môže stať nový dynamický prvok v kompozícii.

© Johnny Haglund – Cestovateľ spoločnosti Canon. Nasnímané s fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III a objektívom EF 24-70mm f/2.8L II USM; expozícia nastavená na 1/250 s pri f/13 a citlivosť ISO 125.

„Čistá voda a modrá obloha ako v Stredozemí. Toto sú však nórske Lofoty, miesto známe teplotami hlboko pod nulou. Na snímke som zachytil svoju najmladšiu dcéru v obklopení ľadovo studenej vody.“

© Johnny Haglund – Cestovateľ spoločnosti Canon. Nasnímané s fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III a objektívom EF 24-70mm f/2.8L II USM; expozícia nastavená na 1/200 s pri f/14 a citlivosť ISO 500.

„Na tejto snímke lode MS Polarlys som chcel vytvoriť trochu dynamiky. Preto som do nej zahrnul aj svoje najmladšie deti, aby snímku trochu oživili. Okrem toho som zbadal, že nad nimi lietajú čajky, preto som čakal, kým bude jedna z nich na správnom mieste, a potom som záber nasnímal. Loď je pomerne známou atrakciou v nórskom prístave Svolvær.“

© Johnny Haglund – Cestovateľ spoločnosti Canon. Nasnímané s fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III a objektívom EF 24-70mm f/2.8L II USM; expozícia nastavená na 1/80 s pri f/13 a citlivosť ISO 800.

„Keď slnko svieti celú noc na jasnej letnej oblohe nad regiónom Troms v Nórsku, len ťažko možno zaspať. Preto sme sa v jednu noc vybrali so ženou na rybačku. Na snímke chodí po skalách a hľadá vhodné miesto, kde by nahodila udicu. Polnočné slnko, ktoré sa nachádza nízko na oblohe, som zakomponoval vpravo, aby znázorňovalo, aké exotické a krásne vie byť Nórsko.“