Caroline’s children eating

FOTOGRAFOVANÍM K LEPŠIEMU ŽIVOTU

Charitatívna organizácia Lensational učí ženy po celom svete, ako využiť fotografovanie na dokumentáciu ich životov a zároveň to, ako môžu pretvoriť vypovedanie príbehov v príjem z kreatívnej činnosti. Stretli sme sa s jej zakladateľkou Bonnie Chiu, aby sme sa dozvedeli niečo viac o práci, ktorú vykonáva jej charitatívna organizácia. Chceli sme prísť na koreň pohnútkam, ktoré ju inšpirovali k tomu, aby pomáhala meniť životy mnohých žien prostredníctvom fotografie. A samozrejme sme si tiež od nej chceli vypočuť všetky úžasné zážitky, ktoré zažila za posledných 5 rokov od vzniku organizácie Lensational.

Prečo podľa vás tvoria fotografie také podmanivé príbehy?

Jedna fotografia dokáže vyrozprávať tisícky slov. Fotografia je univerzálny nástroj komunikácie, ktorý presahuje hranice kultúry a jazyka. Dokáže prerozprávať príbeh, vyvolať emócie a rozšíriť vaše zorné pole. No pre mnohých ľudí v rozvojových krajinách zostáva ešte stále neprístupná.


Ako fotografia mení životy ľudí?

Fotografia má schopnosť „zmraziť“ čas, komunikovať, vyjadrovať a predovšetkým dokáže vytvoriť obraz toho, načo sa pozeráme, no čo je ešte dôležitejšie, dokáže zároveň vyjadriť, čo sami cítime. Fotografie sú nadčasové a dokážu tiež prekračovať hranice: vizuálna snímka oslovuje každého z nás svojím vlastným spôsobom.

Otvára nekonečné príležitosti na vytváranie niečoho jedinečného, čo dokáže vniesť svetlo do rôznych oblastí spoločenských problémov. Tento proces napĺňa feministický slogan: Osobné je politické. A toto je rozhodne prvý krok smerom k zmene a porozumeniu.


Čo vás inšpirovalo k tomu, aby ste dávali ženám fotoaparáty?

V roku 2011 som na svojich cestách stretla štyri turecké dievčatá. Ako každý turista som snímala zábery a naučila som robiť zábery aj ich. Bolo veľmi osviežujúce vidieť veci ich očami – uhol pohľadu tohto komunikačného média dokáže dokonale opísať moslimské dievčatá, pričom bolo zaujímavé vidieť veci z iného pohľadu a v rozpore s mylnými predstavami. Vďaka tomu som si uvedomila, že fotografia je univerzálnym jazykom, ktorý prekonáva všetky bariéry.

© Francis Kokoroko


Ako podporujete tieto ženy prostredníctvom organizácie Lensational?

Lensational má za cieľ pomôcť marginalizovaným ženám stať sa sebestačnými. Sledujeme pokrok našich študentiek a predkladáme ich dielo celosvetovému publiku. Ženy môžu zdieľať svoje zábery – na našej platforme na online zdieľanie fotografií – prostredníctvom výstav a cez našich firemných partnerov. Polovica výnosu ide ženám ako zdroj príjmu, zatiaľ čo druhá polovica sa znova investuje späť do organizácie Lensational a pomáha nám pokračovať v našej práci.

Napriek niekoľkým fotografiám výrazných ženských vzorov, ktoré majú za cieľ inšpirovať, si mladé dievčatá a ženy možno ani nevedia predstaviť, aké možnosti majú k dispozícii. Zámerom našich fotografií v organizácii Lensational je zmeniť to a otvárať nové obzory.


S koľkými ženami ste spolupracovali prostredníctvom organizácie Lensational?

Vybudovali sme komunitu viac ako 100 dobrovoľníkov v 25 krajinách a vyškolili 700 žien a dievčat v 20 krajinách v Ázii a Afrike.


© Lucy Tabu


Ktorá fotografia vás inšpirovala najviac?

Fotografia „Dotyk ružovej“ (nachádza sa na vrchu stránky), ktorú nasnímala robotníčka v odevnom priemysle Yasmin Islam Eva v Bangladéši v roku 2015. Odevný priemysel poskytuje najviac pracovných príležitostí pre ženy v Bangladéši, pričom je to azda jediný spôsob, ako sa môžu zamestnať ženy bez vzdelania. 80 % zamestnancov v priemysle sú práve ženy. Robotníci v odevnom priemysle nie sú dostatočne zaplatení a dostáva sa im málo uznania zo strany rodiny a spoločnosti. A priemyselné havárie a zneužívanie robotníkov – ako napríklad zrútenie továrenskej budovy Rana Plaza v roku 2013 – sa hlboko vryli do pamäte tých, ktorý pracujú v tomto priemysle. Preto sme začali náš projekt školenia robotníčok, aby dokázali vyrozprávať svoje príbehy. Je to pre mňa niečo veľmi osobné, lebo moja stará mama pracovala 20 rokov v odevnom priemysle za veľmi náročných podmienok.

Táto fotografia ma skutočne upútala kvôli kontrastu medzi sýto farebnými ružami a betónovou panorámou Dháky. Okamžite ma preniesla na strechu tej továrne, akoby som bola žena, ktorá nasnímala tento záber. V každom kúte sveta ľudia prejavujú náklonnosť k hľadaniu krásy, na čom nič nemenia ani všetky nepriaznivé podmienky. A niekedy sú to práve malé krásne veci, na ktoré musíme zamerať našu pozornosť, aby sme dokázali nájsť zmysel.


Čo ste sa prostredníctvom fotografií naučili o životoch žien?

Keďže pracujeme s najviac marginalizovanými ženami na svete, jednou z domnienok je, že ich životy sú naplnené beznádejou a smútkom. Nie je to však pravda. K tomu skostnatenému stereotypu v našom myslení sme boli vedení „citovým pornom o chudobe“, ktoré desaťročia ovplyvňovalo našu mienku. Ich životy sú pestrofarebné a bohaté na zážitky, avšak všetky sa vyznačujú spoločným prvkom – húževnatosťou.


Čo by ste povedali, ak by ste chceli niekoho inšpirovať, aby išiel do toho a využil snímanie záberov na vypovedanie príbehov?

Svoju myšlienku podporovania žien prostredníctvom fotografovania som zverejnila počas Medzinárodného dňa žien v roku 2013 – spočiatku ako stránku na sociálnej sieti Facebook. Mala som iba 20 rokov a ani vo sne som neočakávala, že by táto myšlienka mohla získať taký veľký ohlas u ľudí na celom svete. Dúfam, že to inšpiruje ľudí ísť do toho a využiť silu fotografie na vypovedanie príbehu, pričom vôbec nezáleží na tom, aký bezvýznamný sa môže tento príbeh zdať na začiatku – nikdy totiž nepoznáte rozsah účinku, akým dokáže zapôsobiť.


Aká je vaša vízia do budúcnosti?

V organizácii Lensational máme predstavu sveta, v ktorom sa ženy z celého sveta dokážu prostredníctvom fotografovania slobodne vyjadriť, napĺňať svoje želania a reprezentovať dôstojným spôsobom.


© Alison Joyce


Čo má Bonnie Chiu v taške:

Fotoaparáty:

Canon EOS 600D

Objektívy:

Objektív Canon EF-S 18–55mm f/3.5-5.6 IS STM

Objektív Canon EF 50mm f/1.8 STMRozhovor viedli: autori článku Ross Cockrill a John Coomber