Wilder Story by Loraraine Poole

Vaše a naše obľúbené fotografie: Ľudia a portréty

Od kontemplatívnych tvárí na baltských plážach, po remeselníka z pobrežia zaujatého prácou – tento mesiac ste nám poslali portréty plné spomienok, ktoré vrhli trochu svetla na zaujímavých ľudí z ďalekých končín. Prinášame výber fotografií, o ktoré ste sa podelili prostredníctvom našej Galérie.

Sny mora od Nikolaia Pogodina

„Túto fotografiu som urobil na poloostrove Vistula Spit na pobreží Baltského mora – v najzápadnejšej časti moderného Ruska a Východného Pruska. Je z nej doslova cítiť závan histórie – akoby tu moderný život nezanechal žiadnu stopu.

Počas prechádzky po pobreží zátoky som prešiel popri čiastočne zničených protileteckých krytoch a zbadal som chlapca, ako sedí na tehlovom múre pri vode. Bol zahľadený do tyrkysového mora, akoby rozjímal o minulosti tohto miesta a premýšľal o jeho budúcnosti. Veľmi sa mi páči tento kontrast a aj to, že obrázok je akoby zo sna, ale zasadený do reality. Pripomenul mi vlastné detstvo.

Nasnímal som ho svojím fotoaparátom Canon EOS 6D a objektívom EF 24-105 L IS USM. Väčšinou fotografujem vo formáte RAW v režime Priorita clony. Tento záber bol nasnímaný s clonou f/9 pri nastavení ISO 100 a ohniskovej vzdialenosti 35 mm.“


Pán Hrnčiar od Lorraine Pooleovej

„Minulý august som cestovala do mesta Lyme Regis v grófstve Dorset (Anglicko), pretože jedna z mojich fotografií bola na výstave. Keď som prišla na miesto, zistila som, že fotografiu už predali a vlastne vôbec nebola vystavená. Mala som teda voľný čas, a tak som sa rozhodla preskúmať toto nádherné pobrežné mestečko. Tešila som sa, že mám príležitosť nasnímať miestnych ľudí a turistov. Prešli sme okolo niečoho, čo vyzeralo ako malý, tmavý prístrešok. Dvere boli dokorán otvorené, a keďže som dosť zvedavá, vošla som dnu pozrieť sa, čo je tam. Miestny hrnčiar práve dokončoval zopár hrnčekov, ktoré práve vyrobil na predaj. Vyzeral ako starý morský vlk – hrnčiar ošľahaný vetrom, so zásterou špinavou od hliny a nádhernou bradou. Bol sám a hlboko zamyslený. Obklopovala ho hlina, misky, plechovky a hrnčiarske náčinie, ktoré viselo všade na starých bielych stenách. Postávala som tam a pozerala sa, ako robí svoje remeslo. Urobila som pár fotografií, pri ktorých som sa snažila zachytiť jeho pokojnú povahu a zručnosť.

Chcela som zachytiť kontrastný obrázok plný detailov, preto som použila citlivosť ISO 800. Chcela som čo najviac využiť skutočné svetlo, nerada používam blesk. Použila som clonu f/4,5. Na tomto portréte sa mi páči, že hrnčiar je vo svojom prirodzenom prostredí. Jeho osobnosti a povolaniu to dodáva výborný kontext.

Túto fotografiu som nasnímala svojím fotoaparátom Canon EOS 6D a objektívom Canon EF 24mm-105mm L.“

Zdieľajte svoje obrázky

Chcete mať šťastie a vidieť tu svoj obrázok? Témou nasledujúceho mesiaca je hra sa svetlom. Zachyťte východ slnka, nasnímajte čaro súmraku alebo buďte odvážni a experimentujte s bleskom. Pohrajte sa tvorivo so svetlom a zdieľajte svoje fotografie v našej Galérii.

Odoslať fotografie