Tieto užitočné tipy vám pomôžu vyťažiť čo najviac z fotografovania divočiny na vašom vysnívanom výlete do Afriky.
Fotografovanie na safari
Výber objektívu
Objektívy s ohniskovou vzdialenosťou 300 mm a dlhšou sú nevyhnutnosťou pri snímaní záberov zo safari vozidla tak, aby vyplnili záber, objektívy so štandardným zoomom a širokouhlé objektívy však môžu byť užitočné pri snímaní zvierat v ich prirodzenom prostredí, krajín a bežných cestovateľských záberov. Zvážte možnosť vziať si druhy fotoaparátu, pretože tak budete môcť používať teleobjektív so zoomom.
Snímanie z vozidla
Keď prídete na sľubné miesto, požiadajte vodiča, aby vypol motor, a skôr ako začnete fotografovať, počkajte, kým sa vaši spolucestujúci prestanú hýbať. Vyberte si objektívy so stabilizátorom obrazu, aby ste zlepšili svoje šance na nasnímanie ostrého záberu. Ak je objektív vybavený prepínačom režimu IS, nastavte ho na režim 1 pre zábery statických objektov a do režimu 2, ak hýbete fotoaparátom pri sledovaní akcie.
Ako si poradiť s prašnosťou
Počas pohybu vozidla v safari nemeňte objektívy, vzduch je totiž plný prachu. Určite si zabaľte súpravu na čistenie fotoaparátu a objektívu, aby ste po každom návrate do tábora mohli odstrániť prach a špinu zo svojej výbavy. Zároveň vždy dobite batérie fotoaparátu, nikdy ich však nenechávajte na priamom slnečnom svetle, a to isté platí aj pre fotoaparát. Nezabudnite si tiež zbaliť viacero pamäťových kariet a každý deň si fotografie zálohujte.
Práca so svetlom
Nemôžete zaručiť, že zachytíte správanie zvierat, ale môžete aspoň požiadať vodiča, aby vás dostal do pozície, pri ktorej budete môcť snímať z tej strany zvieraťa, ktorá je osvetlená. Ak je váš safari vodič priateľský, preskočte raňajky a vyrazte skoro: svetlo sa veľmi rýchlo zmení na ostré, keď ste na otvorených pláňach, takže využite mäkké, teplé svetlo za úsvitu. Na ďalšiu jazdu sa zvyčajne vyberiete popoludní, takže budete mať znova šancu snímať cez zlatú hodinku. Zrejme budete musieť zvýšiť citlivosť ISO pri zhoršení úrovne osvetlenia, aby boli výsledky ostré. Keď sa vrátite do tábora, využite príležitosť na fotografovanie menších zvierat, ktoré ho navštevujú pri hľadaní tieňa medzi budovami.
Buďte pripravení konať
Fotoaparát majte vždy zapnutý a nastavený, aby ste záber mohli spraviť rýchlo. Skontrolujte, či ste vypli pípanie, aby ste si vy aj všetci ostatní mohli užívať zvuky prírody bez toho, aby vás rušili zvuky fotoaparátu. Režim priebehu snímania nastavte na vysokorýchlostné nepretržité snímanie a buďte pripravení na prepnutie z jednoobrázkového AF režimu, ak budete snímať statický objekt, na režim Servo/AI Servo AF, ak budete snímať akčné zábery. Fotoaparát nastavte na zaostrovanie na zadnej strane, ak máte takú možnosť. Urýchli to celý proces.
Kompozícia záberov
Ak sa nemôžete priblížiť k zvieraťu, aby ste vytvorili záber, ktorý zaplní snímku, skúste ho umiestnite mimo stredu obrázka. Nechajte sa viesť bodmi automatického zaostrenia v hľadáčiku. Nechajte viac priestoru pred zvieraťom v ráme než za ním, aby sa pozeralo alebo prechádzalo do obrazu a nie z neho.
Používanie funkcie GPS
Keď nasnímate záber, pridanie geoznačky – údajov o polohe k snímke zo smartfónu pomocou aplikácie Canon Camera Connect – vám poskytne presný záznam o tom, kde ste dané vzácne zviera videli. Najprv sa poraďte so svojím sprievodcom, pretože je možné, že pri zdieľaní snímok na internete nebudete chcieť uviesť, kde ste niektoré zvieratá spozorovali. Používanie systému GPS znižuje výdrž batérie, preto ho vypnite, keď ho nepotrebujete, a z pre istotu si pribaľte jednu alebo dve náhradné batérie.
Súvisiace produkty
-
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R7
Preskúmajte divokú prírodu s fotoaparátom, ktorý je vybavený fantastickou rýchlosťou a kvalitou obrazu v prenosnom tele APS-C budúcnosti. -
Bezzrkadlové fotoaparáty
EOS R50
Vytvorte pomocou bezzrkadlového fotoaparátu EOS R ten najlepší obsah, od ostrých statických záberov až po videozáznamy a živé vysielanie v rozlíšení 4K. Všetko v jednom univerzálne zameranom zariadení. -
Kompaktné digitálne modely
PowerShot ZOOM
Fotoaparát PowerShot veľkosti dlane na zachytenie čarovných momentov v rodine alebo v prírode s ohniskovou vzdialenosťou 100 mm, 400 mm2 alebo digitálnym rozšírením na 800 mm. -
Objektívy RF-S
RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM
Objektív APS-C série EOS-R so zoomom, v ktorom sa spája širokouhlý a telefotografický objektív, je ideálny na snímanie cestovateľských záberov, divokej prírody, športu a životného štýlu. -
Teleobjektív so zoomom
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
Všestranný, kompaktný a ľahký objektív RF so zoomom 100 – 400 mm a 5,5-krokovým stabilizátorom obrazu na zachytávanie divokej prírody a akcie bez väčšej hmotnosti. -
Objektívy RF
RF 200-800mm F6.3-9 IS USM
Výkonný superteleobjektív s priblížením a ohniskovou vzdialenosťou 200 – 800 mm je ideálny na fotografovanie športu, divokej prírody a akčných záberov.
Súvisiace články
Fotografovanie vtákov s modelom RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM
Profesionálny fotograf a tím nadšencov sa stretnú, aby otestovali model RF 200-800 mm F6.3-9 IS USM v teréne.
Od víťazov súťaží k profíkom
Dvaja ocenení v súťaži o cenu mladého fotografa voľne žijúcich zvierat roka hovoria o tom, čo pre nich znamenal úspech v začiatkoch.
Divoká zver pri slabom osvetlení
Odhaľte skryté životy zvierat pomocou našich špičkových tipov na fotografovanie v noci.
Rady na fotografovanie divokej prírody
Profesionálka Dani Connorová sa delí o svoje najlepšie rady o tom, ako uspieť vo svojom odbore, s nádejným mladým fotografom divokej prírody.