Diaľkové ovládanie pomocou aplikácie Canon Camera Connect

Dekoratívny obrázok

Aplikácia Canon Camera Connect vám umožňuje ovládať fotoaparát z mobilného zariadenia a sťahovať obrázky uložené na pamäťovej karte fotoaparátu, aby ste ich mohli rýchlo a jednoducho zdieľať. Tu je niekoľko rád, ako ju využívať čo najlepšie.

Pred prepojením fotoaparátu a mobilného zariadenia si stiahnite aplikáciu Canon Camera Connect z obchodu App Store alebo Google Play.

Diaľkové ovládanie

Snímky obrazovky z aplikácie Camera Connect zobrazujú rôzne nastavenia, ktoré môžete upraviť.

V aplikácii Canon Camera Connect ťuknite na položku Remote Live View Shooting (Fotografovanie na diaľku so živým náhľadom Live View). Vďaka tomu budete môcť fotoaparát ovládať tak, ako keby ste používali jeho zadný displej. Nie všetky funkcie aplikácie sú však dostupné v každom fotoaparáte.

Fotografiu budete môcť zhotoviť ťuknutím na veľké tlačidlo na obrazovke. Okrem toho však môžete fotoaparátu určovať, na čo má zaostriť, ťuknutím na dané miesto na obrazovke, môžete upravovať nastavenia ako clona, expozičný čas, ISO a vyváženie bielej a snímať obrázky, ktoré budú svetlejšie alebo tmavšie, a to pomocou kompenzácie expozície. Stačí ťuknúť na nastavenie, ktoré chcete zmeniť, a rolovaním vľavo alebo vpravo ho upraviť.

Ak vami používaný fotoaparát podporuje nízkoenergetickú technológiu Bluetooth, použite pripojenie Bluetooth. Dôvodom je to, že fotoaparát a mobilné zariadenie tak zostanú prepojené po celý čas, čo budú vo vzájomnom dosahu. To vám umožní rýchlo začať snímanie na diaľku po spustení aplikácie Canon Camera Connect.

Ostrejšie zábery

Snímky obrazovky z aplikácie Camera Connect zobrazujú funkciu manuálneho zaostrenia.

Statív sa vám zíde, keď potrebujete fotoaparát stabilne udržať bez pohybu počas dlhej expozície alebo keď používate makroobjektív alebo teleobjektív, kde by aj najmenšie pohyby fotoaparátu spôsobili rozostrené fotografie. Ani statív však nezaručí, že získate ostré výsledky, pretože už aj samotné stlačenie tlačidla spúšte môže spôsobiť chvenie. Tento problém rieši stlačenie spúšte na diaľku pomocou aplikácie Canon Camera Connect.

V mobilnom zariadení môžete dvakrát ťuknúť na obrázok a overiť si, či objektív je zaostrený na správny detail, a ak váš model podporuje túto funkciu, môžete dokonca prispôsobiť zaostrenie manuálne pomocou aplikácie. Namiesto nastavenia manuálneho zaostrenia na objektíve alebo vo fotoaparáte stačí, že ťuknete na ikonu MF na obrazovke mobilného zariadenia a ťukaním na šípky prispôsobíte polohu zaostrenia. Čím väčší je počet šípok, tým väčšia je miera úprav.

Aplikácia vám tiež umožňuje ľahšie vyhotovovať krátke časozberné sekvencie. Ovládanie fotoaparátu a prezeranie snímok cez aplikáciu znamená, že sa nemusíte dotýkať fotoaparátu a riskovať, že ním počas sekvencie pohnete.

Snímanie na diaľku

Nastavte v aplikácii Camera Connect nastavenie fotoaparátu na danú vzdialenosť

Ďalšou výhodou snímania na diaľku pomocou aplikácie Canon Camera Connect je to, že na vyhotovenie snímky nemusíte stáť za fotoaparátom. Vďaka tomu teda jednoduchšie vytvoríte kompozíciu vlastných portrétov alebo skupinových fotografií, na ktorých ste aj vy, ale zároveň vám to dáva možnosť fotenia zvierat a vtákov, ktoré by sa inak vyplašili, keby ste sa k nim priblížili.

Pred tým, než sa vydáte do prírody, si to vyskúšajte v záhrade pri fotení voľnej prírody. Umiestnite fotoaparát na statív, ubezpečte sa, že je chránený pred poveternostnými vplyvmi, a potom sa presuňte do pohodlia svojho domova a čakajte na príchod želaných objektov. Keďže nastavenia fotoaparátu môžete meniť pomocou mobilného zariadenia, môžete si vyčkať na správnu príležitosť na snímanie, a keď sa úroveň osvetlenia zhorší, môžete zvýšiť ISO alebo nastaviť väčšiu clonu.

Kreatívne uhly

Snímky obrazovky z aplikácie Camera Connect zobrazujú prenesené snímky a funkcie hodnotenia.

S fotoaparátom s displejom typu vari-angle je jednoduché robiť fotografie z nezvyčajných uhlov, napríklad zhora nad davom alebo blízko pri zemi. Aplikácia Canon Camera Connect vám však otvára ešte kreatívnejšie možnosti, najmä pre fotoaparáty, ktoré sú vybavené pevným zadným displejom.

Ak napríklad fotíte voľnú prírodu vo výške na úrovni očí, získate intímnejšie portréty vtákov a zvierat. Pokúste sa teda ukryť fotoaparát v blízkosti zeme. Nastavte veľkú clonu, napríklad f/4, a fotoaparát umiestnite tak, aby bol v blízkosti trávy alebo lístia. Tým vytvoríte jemné a prirodzené orámovanie.

Zdieľanie obrázkov

Skontrolujte snímky v aplikácii Camera Connect a zdieľajte ich v mobilnom zariadení

Aplikácia Canon Camera Connect vám umožňuje prezerať si obrázky na pamäťovej karte vo fotoaparáte na diaľku. Ťuknutím na miniatúru zobrazte celý obrázok, potom ťuknutím dvakrát alebo potiahnutím prstov na displeji mobilného zariadenia zväčšite detaily a overte si, či sú ostré.

Hodnotenie snímok vám môže ušetriť čas pri úprave obrázkov neskôr. V aplikácii je to rýchle. Stačí ťuknúť na symbol hviezdičky v spodnej časti obrazovky aplikácie a potom vybrať hodnotenie. Posúvaním zobrazenia doprava alebo doľava si môžete prezerať a hodnotiť ostatné obrázky. Neskôr, keď snímky otvoríte v programe Digital Photo Professional, môžete obrázky filtrovať podľa hodnotenia pomocou rozbaľovacej ponuky Sort (Zoradiť). To vám umožní rýchlo začať pracovať na vašich obľúbených snímkach.

Ak si chcete kópiu snímky uložiť do mobilného zariadenia, aj to je možné. Niektoré fotoaparáty prenášajú snímky automaticky pri ich vyhotovovaní. Snímky sa predvolene ukladajú vo formáte JPEG, aj keď snímate do formátu RAW. Vďaka tomu ich môžete rýchlo zdieľať e-mailom, v správe alebo na svojej obľúbenej sociálnej sieti. Ak ste snímku vyhotovili vo formáte RAW, môžete si ju stiahnuť buď vo formáte JPEG, alebo vo formáte RAW (podporované sú formáty CR2 a CR3). Možnosti sa vám zobrazia po stlačení ikony ozubeného kolieska v hornom rohu.

Súvisiace produkty

Súvisiace články